Znalazłam na FB.
"Czas pracy – ile pracuje opiekunka seniora?
Bardzo ważne, aby przed wyjazdem wszystko było jasno określone w umowie. Inaczej opiekunka osoby starszej będzie pracować ponad siły i ani ona nie będzie zadowolona, ani podopieczny.
Według niemieckiego prawa pracy opiekunka może pracować 38,5 h tygodniowo i maksymalnie 6 dni w tygodniu. Oznacza, to że każda opiekunka powinna mieć 1 cały dzień wolny lub dwa razy po 1/2 dnia. Jeżeli nie jest to możliwe (np. z uwagi na stan seniora), to rodzina powinna zapłacić opiekunce za 1 cały dzień wolny.
W ciągu dnia czas pracy opiekunki wynosi maksymalnie 6 h i 41 minut (38,5:6), oczywiście z 2-godzinną obowiązkową przerwą.
Pozostały czas jest czasem tzw. czuwania. I tutaj dochodzi do wielu nieporozumień.
Czy w tym czasie opiekunka może wyjść na spacer bądź zakupy? Tak, jednak to wszystko należy uwzględnić na samym początku współpracy. Oczywiste jest, że praca jako opiekunka osoby starszej nie jest pracą od 8 do 16.
Jednak trzeba jasno określić kiedy w ciągu dnia opiekunka jest przy seniorze, a kiedy ma czas wolny. Opiekunka nie może pracować 24 h na dobę, gdyż będzie to obciążające dla niej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jest to czas, w którym opiekunka pozostaje w gotowości. Czas czuwania dotyczy pomocy takiej jak wezwanie pogotowia, czy pomoc w innych, nagłych sytuacjach. Nie jest związany z czynnościami takimi jak typowe zachcianki (przynieś to, wynieś tamto…).
Jeśli godziny pracy przewyższają te uregulowane prawem oznaczać to może tyle, że senior po prostu nie nadaje się do opieki domowej.
Pracownicy, którzy pracują w niedziele, święta lub w nocy, otrzymują dodatek do zwykłego wynagrodzenia podstawowego. Te dopłaty mają na celu zrekompensowanie specjalnych opłat.
Podstawa prawna do pracy w nocy, w niedziele i święta
Zgodnie z § 9 ust. 1 ustawy o czasie pracy (ArbZG)
Dodatki za pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta są nieopodatkowane. Nie podlegają pod podatek od wynagrodzenia ani pod składki na ubezpieczenie społeczne.
25 procent w nocy pracuje od 20 do 6 rano.
40 procent w nocy pracuje od 0 do 4 godziny.
50 procent w niedzielę.
125 procent w dni ustawowo wolne od pracy i 31 grudnia od 14:00.
150 procent za pracę w święta., 24 grudnia od 14.00, 25 i 26 grudnia oraz 1 maja.
Zwolnienie podatkowe jest uregulowane w § 3b ustawy o podatku dochodowym (EStG)."
z tej stronki-
https://www.facebook.com/Opiekun-Medyczny-1585245601767201/?hc_ref=ARRZxeTerc9q0wcHtBxqvOXgcPFkgTQwu5Nfzr6p3a0vS4hi1qJ98dZUCLnIiTuJs3A