Deficytowy , poszukiwany. Ciekawe dlaczego? Bo może bardzo niedoceniany, często gesto źle płatny
Opiekunka / opiekun osób starszych to, jak wskazuje Barometr Zawodów 2018 - raport przygotowany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - zawód deficytowy, obecnie i w przyszłości jeden z najbardziej poszukiwanych. Sytuacja ta odnosi się zarówno do polskiego, jak i zagranicznego rynku pracy, przy czym warto tutaj zauważyć, że to właśnie w krajach wysoko rozwiniętych, jednak starzejących się, takich jak Niemcy, wciąż przybywa miejsc pracy dla osób, które będą zajmowały się opieką nad seniorami.
Praca w charakterze opiekunki osób starszych, zwłaszcza w Niemczech, to z pewnością zajęcie korzystne z finansowego punktu widzenia. Czy jednak bycie opiekunem to tylko praca, czy też może rodzaj powołania? I jak dotrzeć do rzetelnych ofert pracy w tym zakresie? Jak najprościej zostać opiekunką osób starszych w Niemczech? Podpowiadamy.
Opieka nad osobami starszymi – zawód naszych czasów
Opiekun osoby starszej to zajęcie coraz częściej postrzegane przez pryzmat rosnącego popytu na tego rodzaju pracę. Nikogo to chyba nie dziwi, bowiem starzejące się społeczeństwo wysoko rozwiniętych krajów europejskich żyje zdecydowanie dłużej niż poprzednie pokolenia, a to często pociąga za sobą konieczność zapewnienia osobom starszym należytej, tj. przede wszystkim troskliwej, ale i profesjonalnej, opieki. Bogactwo ofert pracy łączy się tutaj z realną szansą atrakcyjnego zarobku, co z pewnością przyciąga wiele osób pragnących np. nieco podreperować domowy budżet. Jednak pamiętajmy, że po drugiej stronie tych ekonomicznych i socjologicznych okoliczności stają wyjątkowe cechy, jakimi wyróżnia się praca w Niemczech, jako opiekunka / opiekun osób starszych, wymagająca od nas przede wszystkim dojrzałości.
Gdy już podejmiemy decyzję dotyczącą pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech, pamiętajmy, aby sięgać jedynie po sprawdzone oferty pracy, rzetelnej, doświadczonej agencji. To zapewni nam nie tylko atrakcyjne zarobki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i uczciwe warunki zatrudnienia.
Wymagania, jakim musi sprostać opiekun seniora w Niemczech
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga pewnych umiejętności, predyspozycji, czasem także odpowiednich kwalifikacji. Jednak poza wymaganiami o charakterze obiektywnym, jak np. znajomość języka niemieckiego, kluczową rolę odgrywa tutaj niezmiennie nasz charakter i psychika. Opieka nad osobami starszymi to bowiem wyjątkowe zajęcie, rodzaj pomocy, wymagający zaangażowania, empatii, a przede wszystkim sympatii do ludzi.
Znajomość języka to podstawa
Przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego to tutaj absolutna podstawa, bowiem pozwala na swobodną komunikację opiekunki i seniora. W zakresie umiejętności językowych wystarczą takie, które umożliwiają codzienne porozumiewanie się, możliwość spędzenia dnia z seniorem i pełnego zrozumienia jego potrzeb w ciągu tego całego czasu. Wymagania językowe zniechęcają wiele osób, które czasem posiadają wręcz idealne predyspozycje do pracy w charakterze opiekuna lub opiekunki. Na szczęście istnieje rozwiązanie takiej, zdawałoby się, patowej sytuacji. Otóż dobre agencje pośredniczące w legalnym zatrudnieniu osób do pracy, jako opiekun / opiekunka osób starszych w Niemczech, proponują rozwiązania, jakimi jest kurs języka niemieckiego dla opiekunek online, pozwalający opanować umiejętności językowe niezbędne do podstawowej, codziennej komunikacji pomiędzy opiekunką, a seniorem. Kurs taki oferuje na swojej stronie np. avoria.com.pl.
Dyplom może się przydać
Formalne kompetencje w zakresie opieki nad osobami starszymi nie są tutaj najczęściej koniecznością, co nie znaczy, że nie odgrywają w procesie rekrutacji żadnej roli. Wykształcenie medyczne, czy terapeutyczne będzie nie tylko atutem, ale z pewnością pomoże w realizacji codziennych obowiązków opiekunki seniora.
Prawo jazdy, czasem niezbędne
Wiele ofert pracy dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech wymienia, jako warunek obligatoryjny do spełnienia, posiadanie czynnego prawa jazdy. Wiąże się to np. z koniecznością odbywania wraz z seniorem podróży do lekarza. Poza tym możliwość prowadzenia samochodu w sytuacji, gdy opiekunka ma w dyspozycji pojazd seniora, zapewnia większą swobodę, elastyczność i wygodę w organizacji dnia oraz realizacji codziennych zadań, chociażby w robieniu zakupów.
Podstawowe cechy opiekunki seniora - empatia, cierpliwość, opanowanie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, indywidualne predyspozycje i konkretne cechy charakteru bywają kluczowe w pracy opiekunki osoby starszej. Tutaj mamy do czynienia z pewnym zestawem cech, przypisywanym najczęściej takim zawodom, jak zawód pielęgniarki. Cierpliwość w codziennych zadaniach i odpowiedziach czasem na wciąż te same pytania seniora, oraz empatia, pozwalająca zrozumieć osobę będącą pod naszą opieką, jej uczucia, emocje i nastroje, to cechy, bez których trudno będzie wykonywać tego typu pracę. W połączeniu z życzliwością i sympatią do ludzi takie cechy charakteru definiują zatem opiekuna lub opiekunkę, który z pewnością sprosta obowiązkom w swojej szczególnej pracy.
Jeśli rozważamy pracę w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech, łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, tolerancyjność i życzliwość wobec otoczenia to cechy, które z pewnością także nam tutaj pomogą. To wyraz profesjonalizmu, ale także ludzkiego, pełnego ciepła naszego podejścia do innych. Pamiętajmy także, że mimo iż podstawowym zadaniem opiekuna jest dbanie o zdrowie i wszelkie potrzeby podopiecznego, to umiejętność nawiązania z seniorem kontaktu i podtrzymywania dobrych relacji jest czymś, co służy tutaj każdej ze stron.
Zdrowie i siła opiekunów równie ważne
Poza siłą charakteru i dojrzałością, praca opiekunki osoby starszej wymagać będzie także zdrowia i siły czysto fizycznej. To naturalne, że aby zapewnić opiekę osobie starszej, często schorowanej i po prostu słabej, opiekunka lub opiekun sami muszą być w dobrej kondycji zdrowotnej i ogólnofizycznej, tak, aby zapewnić prawdziwe wsparcie podopiecznemu, samemu jednak nie narażając się na uszczerbek na zdrowiu.
Zawód, czy może jednak powołanie?
Jak widać praca w charakterze opiekunki lub opiekuna osoby starszej, nie tylko w Niemczech, ale z pewnością także w każdym innym miejscu na świecie, wymaga od nas szczególnych cech i odpowiedniego podejścia. Pamiętajmy jednak, że praca ta to, poza konkretnymi korzyściami finansowymi, ogromna satysfakcja osobista i poczucie, że robimy coś naprawdę dobrego dla drugiego człowieka. Takie uczucie jest po prostu bezcenne.