• Cenne kwalifikacje opiekunki - na co warto postawić!

    Data dodania 23 stycznia 2017
    Niezależnie od branży, cenny pracownik to taki, który jak najwięcej potrafi. „Umie” nie zawsze znaczy to samo, co „wie jak". Możemy oglądać popularne filmiki pokazujące jak zrobić misternie zapleciony warkocz albo ugotować wykwintną kolację, ale czy po obejrzeniu będziemy umieli to wykonać? Podobnie jest w pracy - dopiero połączenie wiedzy z umiejętnościami praktycznymi daje nam najlepsze kwalifikacje.

    To, co najważniejsze

    Decydując się na pracę opiekunki, musimy pamiętać, że wszystkie umiejętności są ważne. Coś, czego może nie doceniamy na co dzień albo uważamy za zwyczajne, może być naszą wielką zaletą. Dokumenty potwierdzają nasze kwalifikacje, ale nie czynią nas specjalistami. Tylko od nas zależy, w jakim stopniu rozwiniemy to, czego się uczymy. Pamiętajmy: chęć do uczenia się, otwartość, kreatywność i wdrażanie teorii w praktyce, dają najlepsze efekty i podnoszą wartość pracownika. Oczywiście nie można wyjść z założenia, że wszystko przyjdzie z czasem, więc nie trzeba się martwić na zapas. Nie rzucajmy się jednak na wszystkie możliwe kursy. I od razu wykorzystujmy to, czego się uczymy, bo teoria jest tylko podstawą, a praktyka czyni mistrza. Podobnie z językiem: uczmy się go, ale nie czekajmy z komunikacją, aż poznamy sto razy więcej słówek, czy zdań niż na starcie. Nieużywane i tak wylecą z pamięci.

     

    Najlepszy kurs językowy

    Można wyróżnić trzy grupy umiejętności kluczowych w pracy opiekunki.

    Pierwsza to wiedza fachowa, jakiej wymaga opieka nad konkretnym podopiecznym.

    Druga, równie ważna,  to dobre nastawienie.

    Trzecia umiejętność jest podstawą w pracy za granicą - to oczywiście znajomość języka kraju, do którego wyjeżdżamy. Ucząc się go, przede wszystkim inwestujemy w siebie, język bowiem otwiera przed nami nowe możliwości. Musimy pamiętać, że wyjeżdżając do innego kraju, znajomość języka pomaga przede wszystkim nam samym.

     

    Nie bójmy się mówić

    Kiedy pani Danuta miała zacząć swoją pierwszą pracę za granicą, zdecydowała się na kurs językowy. Miała opory, gdyż nie była pewna, czy w jej wieku można się jeszcze nauczyć języka. Wyjeżdżając, niezbyt pewnie posługiwała się niemieckim. Początkowo mało rozmawiała z rodziną podopiecznej Karen, bo się po prostu wstydziła. W końcu sama Karen powiedziała jej: „Boisz się, że powiesz coś źle? A jak inaczej nauczysz się mówić, niż rozmawiając z nami? Wolę, żebyś mówiła z błędami, niż w ogóle do mnie nie mówiła”.

    Wtedy zaczął się najlepszy kurs językowy pani Danuty. Zrozumiała też, jak dobrą decyzją było rozpoczęcie nauki w kraju i zdobycie podstaw, bez których nie mogłaby nawiązać żadnych kontaktów. Nauczenie się podstaw języka to jedno, ale oswojenie się z nim, pokonanie wewnętrznej blokady, to drugie. Nigdy nie nauczymy się mówić, nie mówiąc. Musimy też mieć świadomość, że im lepsza jest nasza znajomość języka, tym atrakcyjniejsze są nasze zarobki.

     

    Cenne umiejętności

    Język to podstawa, ale nie możemy zapominać o wiedzy, jaka jest potrzebna w pracy opiekunki. Jest wiele możliwości: szkoły medyczne, kursy, książki, czasopisma medyczne, portale internetowe. Często firmy dysponują materiałami, które mogą być przydatne w pracy opiekunki. Warto o nie zapytać.

     

    Pamiętaj, że robisz to dla siebie

    Kiedy mamy istotne wiadomości na temat opieki i zaczynamy wdrażać je w życie, ułatwiamy pracę przede wszystkim sobie. Praca opiekunki bywa naprawdę trudna, dlatego trzeba wykorzystywać każdą możliwość ułatwienia jej sobie. Na przykład, właściwe techniki podnoszenia chronią nasz kręgosłup. Dobrze je znać, bo musimy dbać również o swoje zdrowie. Ważne jest także dobre samopoczucie, od którego zależy nasze  nastawienie do pracy. Opiekując się innymi, nie zapominajmy o sobie.

     

    Teczka certyfikatów

    Certyfikat to nie tylko papierowy dokument potwierdzający ukończenie szkoły czy kursów. Certyfikatami są także wewnętrzne predyspozycje do pracy opiekuńczej, połączone z chęcią rozwijania swoich umiejętności i pracy z ludźmi. Chyba każda z nas zgodzi się, że najważniejsze jest poczucie odpowiedzialności za podopiecznego i właściwe podejście.  Pamiętajmy o tym, by wzbogacać swoje CV - prośmy rodziny o referencje i opinie, bo to one tak naprawdę są naszymi świadectwami pracy.

     

    Artykuł naszego Partnera SAO / Sekcja Agencji Opieki

     

    Źródło: http://sao.org.pl/news/284/cenne-kwalifikacje-opiekunki---na-co-warto-postawic.html

1 użytkowników online

  • Avanti.Medic

Reklama