Seniorzy niewidzialni? Czas na zmiany!

04 lipca 2024 01:42

- Raport przygotowany przez dr Rafała Bakalarczyka na zlecenie Caritas Polska.
- Znaczące różnice w tempie starzenia się społeczeństwa.
- Nowe wyzwania i wnioski z raportu.



Pamiętacie o niezwykle ważnym raporcie "Seniorzy - niewidzialni - obecni?
Starzejące się społeczeństwo - prognozy wyzwania możliwości
", przygotowanym przez dr Rafała Bakalarczyka na zlecenie Caritas Polska?

Ten obszerny dokument, aktualizowany w 2023 roku, to cenne źródło wiedzy na temat:
- Kondycji zdrowotnej i opiekuńczej seniorów w Polsce.
- Wyzwań, z jakimi mierzą się opiekunowie osób starszych.
- Możliwości systemowych zmian na rzecz poprawy jakości życia seniorów.

Załóż konto na forum Opiekunki24 i dziel się swoimi doświadczeniami z innymi Opiekunami oraz Opiekunkami osób starszych.

Dlaczego ten raport jest tak ważny?
- Ukazuje skalę wyzwań, przed którymi stoi system opieki nad seniorami.
- Podkreśla znaczenie roli opiekunek i opiekunów w społeczeństwie.
- Proponuje konkretne rozwiązania systemowe, które mogą poprawić życie seniorów.




Raport ujawnia również znaczące różnice w tempie starzenia się społeczeństwa w zależności od miejsca zamieszkania. W miastach osoby powyżej 65 roku życia stanowią już ponad 20% (20,8%) populacji, a do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć do imponujących 34,7%. W tym samym czasie odsetek seniorów na wsiach jest niższy i wynosi 16,1%, z prognozowaną wartością 30,2% na rok 2050. Podobne różnice obserwujemy w przypadku osób w wieku 80 lat i więcej - w miastach stanowią one 4,4% populacji, a w 2050 roku liczba ta wzrośnie do 11,4%, podczas gdy na wsiach odsetek ten wynosi 4,0% z prognozą na 9,4% w 2050 roku.

Raport zwraca również uwagę na problem wykluczenia cyfrowego seniorów, podkreślając, że dostęp do nowoczesnych technologii jest dla nich utrudniony, co może ograniczać ich możliwości komunikacyjne i dostęp do usług online. Ponadto starzejące się społeczeństwo niesie ze sobą wzrost zapotrzebowania na opiekę zdrowotną i wsparcie społeczne, szczególnie wśród osób w wieku 80 lat i więcej.

Wnioski z raportu są jasne


Starzejące się społeczeństwo stawia przed nami nowe wyzwania, które różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Konieczne jest wypracowanie strategii uwzględniających specyficzne potrzeby seniorów w miastach i na wsiach. Walka z wykluczeniem cyfrowym i zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej i wsparcia społecznego dla osób starszych jest kluczowe dla budowy spójnego i zintegrowanego społeczeństwa.

Czas na działanie!
Zapoznaj się z raportem, dostępnym na stronie Caritas Polska: https://caritas.pl/wp-content/uploads/2023/07/caritas-raport-seniorzy-2023.pdf

Razem możemy budować lepszą przyszłość dla seniorów w Polsce i Europie! 

Szukasz pracy w opiece? Aplikuj do wielu firm poprzez MULTIFORMULARZ tutaj

09 lipca 2024 08:37
Bardzo sie zgadzam z tym wykluczeniem cyfrowym... ja sama przecież nie jestem jeszcze babcią, chociaż i pierwszą młodość mam za sobą.. to przeraża mnie to w jakim tempie wszystko się zmienia.. najpierw telefony bez przycisków, potem te wszystkie mechanizmy w sklepach i urzędach.. jak nie umiesz zeskanować w kasie samoobsługowej albo wybrać numerka w urzędzie to cię nikt nie obsłuży... a żeby to wszystko pozamawiać do domu, zrobić na komputerze czy w aplikacjach na telefon.. dla mnie to ogromne wyzwanie... no a to dopiero początek... ciekawe co nam przyniesie sztuczna inteligencja.. ja się obawiam, że wszyscy się w tym pogubimy... a nasi seniorzy to już w ogóle.. będą zupełnie niesamodzielni...
12 lipca 2024 10:35
Czytam sobie ten raport a tam takie zdanie "Istotne jest także to, że kobiety częściej przejmują role opiekuńcze wobec osób sędziwych, zarówno w ramach sektora rodzinno- -nieformalnego, jak i sektora formalnego (pełniąc rolę opiekunek, pielęgniarek etc.)". Bardzo się z tym zgadzam! Jak zostałem zawodowo opiekunem to się tak wszyscy dziwili, że chłop się zdecydował na coś takiego, że przez chwilę się nawet zastanawiałem czy to wstyd. A zupełnie nie mam się czego wstydzić! Faceci też mogą być świetni w opiece i jestem tego żywym przykładem. Jeśli jest tu jakiś mężczyzna, który rozważa dopiero wyjazd do Niemiec, mogę na swoim przykładzie powiedzieć, że warto.