Widziane oczami opiekunki ( moimi) święta wielkanocne wyglądają inaczej
A było ich sporo i w każdej rodzinie inne .
Święta Wielkanocne (Osterfest) w Polsce są nieco inaczej spędzane, niż w Niemczech z uwagi na to, że Niemcy są krajem wielowyznaniowym. Nie wszystkie niemieckie Landy obchodzą święta w ten sam sposób.
Przed świętami Niemcy organizują jarmarki wielkanocne (Ostermärkte), na których można kupić wielkanocne ozdoby, słodycze i kulinarne przysmaki oraz spotkać się z bliskimi, znajomymi.
Przygotowania do świąt poprzedzone są tradycyjnym dekorowaniem zielonych gałązek, bukietów w wazonach, kolorowymi wydmuszkami jajek. Przystrajane są również gałązki drzew, krzewów w pobliżu domów, w ogrodach, na balkonach. Tradycja ta odzwierciedla symbol budzącego się życia oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Podobnie jak w Polsce, w Niemczech maluje się i przystraja jajka. Dzieci przygotowują wielkanocne ozdoby, w tym koszyczki, do których Zajączek Wielkanocny włoży łakocie. Zgodnie z tradycją, Zając przynosi czekoladowe łakocie, prezenty, które chowa przed dziećmi w ogrodzie.
Popularne potrawy, spożywane podczas świąt, podobnie jak w Polsce, to: jajka, kiełbasa, babki, sernik, strucle, sałatka warzywna.
Zielony Czwartek – Wielki Czwartek (Gründonnerstag). To dzień malowania jajek na zielono. W niektórych regionach Niemiec panuje tradycja, że w ten dzień należy zjeść koniecznie coś zielonego.
Wielki Piątek (Karfreitag) – inna nazwa: Fastenzeit, Passionszeit lub Stiller Freitag. Jest dniem wyciszenia, modlitwy i nabożeństwa. W przeciwieństwie do naszego zwyczaju, w tym dniu, w Niemczech nie obowiązuje ścisły post, natomiast Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Wielka Sobota (Karsamstag) – inna nazwa: (Stiller Samstag). To dzień wyciszenia, w którym nie odprawia się mszy świętej. Rozpowszechniona jest tradycja zapalania ognisk przed kościołami i święcenie ognia, od którego rozpalane są świece paschalne.
Obchodzona w Polsce tradycja święcenia potraw, należy w Niemczech do rzadkości. Tradycja jest zachowana tylko w niektórych rodzinach oraz w niektórych regionach Niemiec.
Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag). Wcześnie rano odprawiana jest w kościołach msza rezurekcyjna. Niedziela jest dniem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo popularną zabawą w ten dzień jest szukanie Zajączka (jajek). Podczas zabawy dzieci szukają ukrytych w ogrodach, w domach, czekoladowych jajek, zajączków lub innych łakoci. To czas spotkań z rodziną, wspólnego śniadania, obiadu i spacerów.
Na niemieckich stołach króluje pieczeń z barana, nie może również zabraknąć czekoladowego zajączka, czy cukrowego baranka. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi delektują się drożdżowymi babkami, sernikami, owocowymi struclami, wszelkiego rodzaju wędlinami i kiełbasami.
Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). To dzień odpoczynku. Niemcy spędzają ten dzień, podobnie jak niedzielę, z rodziną lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Polska tradycja oblewania się wodą nie jest znana w Niemczech.
Przydatne słówka:
Wielkanoc - das Ostern
Wielki czwartek - der Gründonnerstag
Wielki piątek - der Karfreitag
Wielka sobota - der Ostersamstag
Niedziela wielkanocna - der Ostersonntag
Poniedziałek wielkanocny - der Ostermontag
Baranek wielkanocny - das Osterlamm
Zajączek wielkanocny - der Osterhase
Pisanka - das Osterei
Koszyk - der Korb
Śmingus dyngus - das Osterspritzen
Malować pisanki - Ostereier bemalen
Śniadanie wielkanocne - das Osterfrühstück
Święconka - geweihtes Ostermahl
Poświęcić potrawy - die Speisen weihen
Chowanie jajek - Ostereier verstecken
Link do artykułu: https://www.opiekunki24.pl/artykul/205/wielkanoc-w-niemczech