Trudne sytuacje podczas sprawowania opieki

Poniedziałek 28.10.2024

Praca jako Opiekun osób starszych to zadanie pełne wyzwań, ale także satysfakcji. Zajmowanie się seniorami wymaga nie tylko umiejętności praktycznych, ale także ogromnej empatii i cierpliwości. Niekiedy jednak, pomimo najlepszych chęci, zdarzają się trudne sytuacje, które mogą wywoływać stres i frustrację. Jak zatem radzić sobie w takich momentach?

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jest ich zrozumienie. Opiekunowie często spotykają się z różnymi wyzwaniami, takimi jak opór seniora wobec udzielanej pomocy, zmiany nastroju Podopiecznego czy nawet agresywne zachowania. Ważne jest, aby nie brać tego osobiście. Nierzadko takie reakcje wynikają z lęku, bólu czy frustracji seniora i związane jest z jego stanem zdrowia. Zrozumienie tego kontekstu pozwala na bardziej empatyczne podejście do sytuacji.

Dlaczego warto zapisać się na nasz darmowy webinar?
Odpowiadając na potrzeby osób wypowiadających się na naszym forum, zorganizowaliśmy bezpłatne szkolenie z psycholożką mgr Joanną Adamiec Molenda, która podzieli się swoją wiedzą i udzieli praktycznych rad dotyczących tematu: „Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami na zleceniu?”.

Co zyskasz biorąc udział w bezpłatnym webinarze?
- Poznasz metody, które pomogą zredukować stres i niepokój u seniorów w trudnych sytuacjach
- Nauczysz się strategii zarządzania własnymi emocjami w sytuacjach trudnych, aby skuteczniej reagować w przypadku ich wystąpienia
- Dowiesz się, jak radzić sobie z emocjami związanymi z oddaleniem od bliskich, co pomoże Ci utrzymać równowagę psychiczną w pracy
- Zdobytą wiedzą i umiejętnościami wzmocnisz swoją pewność siebie w obliczu trudnych sytuacji, co pozytywnie wpłynie na Twoją efektywność oraz satysfakcję z wykonywanej pracy

Spotkaj się z nami online już 06.11.2024 (w środę) o godz. 19:00. Zapisz się uzupełniając formularz dostępny na stronie:https://www.opiekunki24.pl/webinar/trudne-sytuacje-na-zleceniu

Co pozytywnie wpływa na odzyskiwanie spokoju i tym samym na budowanie lepszej relacji z Podopiecznym?
Ważne jest to, aby nie ignorować trudnych sytuacji, lecz starać się je zrozumieć i odpowiednio reagować. Gdy dochodzi do takiego zdarzenia, istotne jest zachowanie spokoju i opanowania Opiekuna. Wpływa to wówczas na budowanie pozytywnej relacji z seniorem, pomimo wyzwań, jakie niesie z sobą opieka. Pomocna w tym jest znajomość odpowiednik technik, które pozwalają na wyciszenie się. Na czym warto się skupić, by móc się wyciszyć i zapanować nad emocjami?
- Techniki relaksacyjne- proste ćwiczenia oddechowe, takie jak głębokie wdechy i wydechy, mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu. Można spróbować wziąć kilka głębokich oddechów, koncentrując się na wdychaniu powietrza przez nos, a następnie wolnym wydychaniu ustami. Tego typu technikę można łatwo zastosować w trudnych momentach, aby zyskać chwilę na uspokojenie.
- Czytanie jako forma odprężenia i obniżenia stresu- jednym z najbardziej dostępnych sposobów na relaksację jest czytanie. Książki mogą stanowić doskonałą formę odskoczni od codziennych wyzwań, dając możliwość zanurzenia się w innym świecie. Opiekunowie mogą wybierać różne gatunki literackie, które pozwolą im się odprężyć – od beletrystyki, przez poezję. Wiele osób znajduje w czytaniu ulgę oraz sposobność do refleksji, co może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z trudnościami, a także zrozumienia drugiej osoby.
- Wymiana doświadczeń z innymi Opiekunami- innym ważnym aspektem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jest dzielenie się doświadczeniami z osobami, które rozumieją daną sytuację, bo same wielokrotnie znajdowały się w podobnej. Warto nawiązywać kontakt z innymi osobami z branży opiekuńczej, ponieważ nie obce są im wyzwania, przed którymi Opiekunowie stają na co dzień. Wspólna rozmowa o trudnych momentach, wymiana pomysłów na ich rozwiązanie oraz wsparcie ze strony innych, mogą znacząco poprawić samopoczucie, a także wpłynąć na poczucie przynależności. W tym celu warto wykorzystać nasze forum dla Opiekunów, gdzie znaleźć można osoby doświadczone, chętnie dzielące się wiedzą. Zachęcamy do aktywności na forum: https://www.opiekunki24.pl/forum
- Ustalanie granic i egzekwowanie ich– w pracy jako Opiekun osób starszych istotne jest ustalanie granic, ale także bycie konsekwentnym w ich pilnowaniu. Duża odpowiedzialność i nieumiejętny odpoczynek mogą prowadzić do wypalenia. Ustalanie granic w praktyce może na przykład oznaczać odłożenie na później jakiegoś obowiązku, gdy czujemy się przeciążeni. Dla przykładu wykonanie zakupów w kolejnym dniu zamiast dziś.
- Dobra organizacja pracy - planowanie dnia i tworzenie harmonogramu to kluczowe elementy skutecznego zarządzania czasem. Dzięki temu Opiekunowie mogą uniknąć uczucia przytłoczenia oraz lepiej zorganizować swoje obowiązki, co pozwala na spokojniejsze podejście do codziennych zadań.
- Uczestnictwo w szkoleniach - regularne branie udziału w szkoleniach z zakresu opieki senioralnej np. w formie webinarów, dostarcza cennych narzędzi i umiejętności. Wiedza zdobyta w czasie spotkań online pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnościami, które mogą się pojawić w czasie realizacji zlecenia. Już 06.10.24 o godzinie 19:00 możesz wziąć udział w bezpłatnym webinarze „Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami na zleceniu?”. Zapisz się już teraz uzupełniając formularz dostępny na stronie: https://www.opiekunki24.pl/webinar/trudne-sytuacje-na-zleceniu
- Regularna aktywność fizyczna- ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają kondycję, ale także wpływają na zdrowie psychiczne. Regularna aktywność fizyczna redukuje napięcia i poprawia nastrój. Ważne, by nie tylko zachęcać Podopiecznych do ruchu, ale też samemu brać udział w tego typu aktywnościach. Wspólny spacer to nie tylko możliwość na pobudzenie seniora do działania, ale także szansa, na pozytywny wysiłek fizyczny dla Opiekuna.
Każdy z tych czynników ma swoje znaczenie w utrzymaniu spokoju w pracy Opiekuna osób starszych i w radzeniu sobie z trudnościami, jakie niesie z sobą to zajęcie. Opieka wiąże się z wieloma satysfakcjonującymi doświadczeniami, jednak nie jest wolna od wyzwań, które mogą czasami być przytłaczające. Dbanie o siebie i swoje emocje to klucz do zapewnienia wysokiej jakości opieki i dobrego samopoczucia.

29 października 2024 17:56 / 1 osobie podoba się ten post
W poście jest data 6.10, ale to chyba o 6 .11 chodzi. Jeżeli godz 19, to moze mi pasować i chętnie się zapiszę. Interesuje mnie kwestia metod behawioralnych przy stanach niepokoju. U mnie w pracy są ludzie młodsi, ale generalnie mechanizm powstawania niepokojów jest podobny a i każda informacja jest dla mnie cenna. Jestem ciekawa waszego zdania - własnie w tym kierunku :) Pozdrawiam :) 
30 października 2024 13:43 / 1 osobie podoba się ten post
To ewidentnie była literówka, bo webianr jest 06.11. Zapisz się, bo na pewno warto. Ja brałem udział w poprzednim i dużo ciekawej wiedzy można było posłuchać. Dobrze, że są organizowane takie spotkania dla Opiekunów, bo sami o siebie i swoje emocje często nie umiemy zadbać, a przecież trudnych sytuacji na zleceniu bywa sporo
30 października 2024 20:42 / 1 osobie podoba się ten post
Akurat do 17 stej pracuje, zanim do domu dojade i sie rozsiądę , mogę się troszkę spóżnić, ale chyba to nie będzie przeszkadzac. 
Co do dbania o swój dobrostan emocjonalny, to sprawa bardzo ważna, aby się nie wypalić. Teraz  mam grupę kilkuosobową , na ogół jest spokój , ale czasem tak dają popalić, że po zanurkowaniu w ich psychiczne meandry i ponownym wypłynieciu zaliczam niemalże zgon. Muszę się wtedy odizolować od otoczenia, pobyc sama ze sobą . Jak pracowałam w opiece domowej stany niepokojów ze strony podpoiecznych to raz , dwa brak własnego zycia - to nie jest korzystne. Dlatego ważne jest znalezienie odskoczni, asymilacja z otoczeniem- oni też potrafią mowic, a nie na pauzie pod kocyk . Owszem można, bo i to jest potrzebne, ale....jesli takie stany sie dzieją notorycznie- powinna się czerwona lampka załączyć. Mnie interesuje głównie inny punkt widzenia, chętnie się uczę , od innych też . Zawsze się przydaje- taki rodzaj zbieractwa 
31 października 2024 14:54 / 2 osobom podoba się ten post
Na temat trudnych sytuacji można dużo pisać . Samo podejmowanie decyzji w skrajnych przypadkach już jest dylematem .Tak czy siak dla mnie były to trudne momenty . Zwłaszcza początkowy okres pracy w opiece  dostarcza sporo stresu . I nie chodzi mi o uciekające podopieczne ale o przypadki pogorszenia stanu zdrowia albo jakieś nagłe stany . Taki to zawód .
31 października 2024 15:57 / 2 osobom podoba się ten post
Och, może nastąpić kumulacja. Jeden z pacjentów jeszcze z pracy w szpitalu . Gdzieś dostał wp......, potem nagle wstał, przyczesał bródkę. Myślelismy, że juz jest lepiej, a on bez gaci z beta i na korytarz - taki filozof. Hydroxyzyna by mnie wystarczyła. Trzeba było z wieżyczki 
06 listopada 2024 09:28
Zapisałam się bo mi ten termin pasuje. Najgorsze w opiece mam już za sobą ale chętnie posłucham. Może z kilku rad nawet skorzystam.
06 listopada 2024 09:33 / 1 osobie podoba się ten post
Zawód do tej pory niedoceniany niestety.