Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

- Komu i na jakich warunkach przysługuje świadczenie?
- Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o dodatek pielęgnacyjny.
- Kto udziela zgody na przyznanie świadczenia?
- Sytuacje, kiedy dodatek nie przysługuje.
- Przydatne kontakty, które możesz wykorzystać, ubiegając się o dodatek.

Osoby uprawnione do emerytury lub renty oraz częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy mogą uzyskać z budżetu państwa comiesięczny dodatek pielęgnacyjny. Dodatek ten przysługuje również bezwarunkowo każdej osobie, która ukończy 75 lat.

Co roku stawka dodatku wzrasta po waloryzacji. W roku 2024 wynosi ona 330,07 zł i jest zwolniony z podatku dochodowego. Dodatek jest przyznawany na różny okres czasu, zależny od stanu zdrowia wnioskodawcy. Jest też wydany na czas nieokreślony z urzędu dla osób powyżej 75 roku życia oraz osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, wydanym na czas nieokreślony. W pozostałych przypadkach okres wypłacania dodatku zależy od ważności orzeczenia i stopnia niepełnosprawności.

Po okresie ważności orzeczenia, wnioskodawca może złożyć nowy wniosek o świadczenie, by przedłużyć okres otrzymywania dodatku.

Dokumenty wymagane do przedłożenia w ZUS:
- wniosek o dodatek pielęgnacyjny,
- zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku,
- ewentualnie dokumentacja medyczna.

Dodatek przyznaje (po rozpatrzeniu wymaganych dokumentów) Zakład Ubezpieczeń Społecznych/ZUS. Jedynie osoby po ukończeniu 75 roku życia nie muszą składać dokumentów, bowiem dodatek przysługuje im z urzędu.

Dokumenty o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego należy złożyć lub wysłać drogą pocztową w placówce ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Placówka ZUS rozpatruje decyzję w ciągu 30 dni od dnia otrzymania dokumentów. Należy jednak pamiętać, by złożyć kolejny wiosek w ciągu 3 miesięcy od zakończenia pobierania uprzedniego świadczenia.

Zdarza się, że placówka ZUS może odrzucić dokumentację oraz wydać negatywną opinię, która poskutkuje odmową przyznania dodatku pielęgnacyjnego, wtedy osoba starająca się o dodatek może odwołać się do Okręgowego Sadu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Sytuacje, kiedy dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje wnioskodawcy:
- nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż 14 dni w miesiącu,
- nie przysługuje osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną).

Podczas załatwiania spraw, wnioskodawca może skorzystać z pomocy pracowników ZUS:
- pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora),
- za pośrednictwem e-mail cot@zus.pl,
- przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl pod zus_centrum_obslugi_tel,
- przez czat na stronie www.zus.pl