Haushaltsgeld, czyli domowy budżet Opiekuna

- Haushaltsgeld po niemiecku oznacza "pieniądze na gospodarstwo domowe". Jest to kluczowy element codziennego zarządzania finansami w niemieckich rodzinach.
- Haushaltsgeld w opiece pozwala na systematyczne planowanie i kontrolowanie wydatków domowych. Co przyczynia się do lepszej organizacji oraz minimalizacji nieprzewidzianych kosztów wynikających z codziennej opieki nad seniorem.
- Opiekunowie zazwyczaj wydają Haushaltsgeld na potrzeby gospodarstwa domowego związane z troską o seniora. Jest to domowy budżet Opiekuna, który umożliwia pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków domowych i zapewnienie stabilności finansowej w czasie pobytu w Niemczech.

Opieka nad osobą starszą w czasie realizacji zlecenia w Niemczech to nie tylko czuwanie nad bezpieczeństwem seniora, czy pomoc w codziennych czynnościach, lecz często także pilnowanie budżetu domowego. W praktyce oznacza to, że często Opiekunowie na bieżąco decydują, na co zostaną przeznaczone środki, które zostały przekazane jako fundusze na codzienne funkcjonowanie i zaspokajanie bieżących potrzeb.

Słowem określającym w Niemczech pieniądze przeznaczane na utrzymanie domu jest „Haushaltsgeld”. To kwota o określonej wysokości, przeznaczona comiesięcznie przez rodzinę Podopiecznego na bieżące wydatki. A zatem jest to swoisty fundament planowania finansowego działania każdego gospodarstwa domowego w Niemczech. Wpływ tych środków pozwala na realizowanie i kontrolowanie wydatków oraz racjonalne gospodarowanie pieniędzmi w czasie zlecenia.

Na co zwyczajowo wydawane w Niemczech są środki przyznane Opiekunowi w ramach Haushaltsgeld?

Przyjmuje się, że z tej puli pieniądze nie są wydawane na kwestie związane z eksploatacją mediów, takich jak: abonament telewizyjny, czynsz, rachunek za prąd, ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie domu czy rachunek za gaz.  Na co więc zazwyczaj wydawane są w Niemczech środki, które Opiekun otrzymuje od rodziny Podopiecznego jako Haushaltsgeld?

Nasuwa się pytanie, czy warto tworzyć rezerwy finansowe z Haushaltsgeld na nieprzewidziane wydatki i nagłe potrzeby? Domowy budżet Opiekuna ma bowiem oczywiste ograniczenia. Jak właściwie podejść do tego tematu? Dobrze widziane jest cykliczne rozliczanie się z przekazanych przez rodzinę Podopiecznego środków, ponieważ mają oni wówczas wgląd w to, ile pieniędzy zostało wydanych i czy środki, które przeznaczają na bieżące potrzeby seniora są wystarczające. Rezerwy finansowe nie są więc konieczne, jeśli Opiekun jest transparentny w omawianiu wydatków i w określonym z rodziną Podopiecznego interwale czasu zgłasza sytuacje, kiedy i dlaczego pieniędzy zabrakło. Dlatego tak kluczowe jest to, na co środki zostały w danym miesiącu przeznaczone.

Przyjmuje się, że pieniądze te mogą być także wydane na wyżywienie Opiekunki, która zazwyczaj stołuje się w domu seniora, jedząc z nim wspólne posiłki. Warto do tej kwestii podchodzić zdroworozsądkowo. Haushaltsgeld oczywiście nie powinno być przeznaczane na używki, na przykład papierowy. Oczywistym jest też, że środki te nie służą zaspokajaniu potrzeb Opiekunki z pominięciem seniora np. w sytuacji, gdyby kupowała ona za nie swój ulubiony deser, którego senior nie mógłby nawet skosztować, z powodu cukrzycy, czy innych przeciwskazań zdrowotnych, na przykład alergii pokarmowych. Podobnie rzecz ma się np. z kosmetykami. Niewskazanym jest kupowanie w ramach tego budżetu cieni do powiek czy kremów do twarzy, które miałyby służyć Opiekunce. Uczciwe podchodzenie do tego tematu procentuje zaufaniem bliskich seniora i pozytywnie wpływa na relację Opiekunki z rodziną Podopiecznego.

Jak regularnie analizować wydatki z Haushaltsgeld, aby wyciągać wnioski i doskonalić planowanie finansowe?

Warto podkreślić, że choć Haushaltsgeld to pieniądze, którymi dysponuje Opiekun, nie są to jego własne środki finansowe, dlatego tak ważne jest właściwe ich rozliczanie. Oczywistym przejawem zaufania rodziny jest to, że powierzone zostały one Opiekunowi po to, by odpowiadać na bieżące potrzeby związane z troską o seniora. Jeśli kwota, którą Opiekun otrzymuje od rodziny Podopiecznego nie jest mu przekazywana zawsze tego samego dnia miesiąca np. za pomocą przelewu na konto bankowe, lecz wręczana osobiście, warto prowadzić dziennik takich przekazań i notować zarówno wysokość otrzymanej kwoty, jak i datę kiedy pieniądze zostały wręczone. Nierzadko zdarza się, że bliscy seniora nie przywiązują do tego dużej wagi, lecz w przypadku pojawienia się jakichś nieścisłości, Opiekun dzięki notatkom będzie w stanie dokładnie podać w rozmowie kiedy i jakiej wysokości kwotę otrzymał na bieżące wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

W domowym budżecie Opiekuna istotna jest kategoryzacja wydatków.  Po zebraniu danych, przeanalizuj, ile średnio miesięcznie wydajesz na poszczególne kategorie. To pomoże określić, które wydatki są stałe, a które mogą ulegać wahaniom. Zalecane jest gromadzenie paragonów, biletów autobusowych, wszelkich rachunków za usługi. To pomocne jest w kwestii kontrolowania wydatków i ewentualnego rozliczania się z nich. Jeśli okazują się one niewystarczające, łatwiej jest wówczas zwrócić się do rodziny Podopiecznego z prośbą o zwiększenie kwoty, motywując to twardymi danymi, które zgromadzone do tego czasu, łatwe będą do przedstawienia w formie konkretnych wyliczeń.   

Jak ustalić odpowiednią kwotę na Haushaltsgeld, aby pokrywała podstawowe potrzeby?

Budżet domowy Opiekuna w Niemczech ustalany jest z bliskimi seniora. Kwestia finansów, to często przedmiot rozmów z rodziną Podopiecznego, zwłaszcza na początku realizacji zlecenia opiekuńczego w nowym miejscu na terenie Niemiec. Właściwe ustalenie wysokości Haushaltsgeld pomaga uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Racjonalne wydawanie pieniędzy i dyscyplina są kluczowe dla utrzymania stabilności finansowej w gospodarstwie domowym, kiedy gospodarujemy środkami powierzonymi nam przez rodzinę seniora.

Aby ustalić odpowiednią kwotę na Haushaltsgeld, warto rozważyć rzeczywiste potrzeby gospodarstwa domowego związane z codzienną troską o Podopiecznego. Ważne jest również uwzględnienie dodatkowych wydatków na nieprzewidziane sytuacje po to, aby dodatkowy koszt jakim może okazać się na przykład wizyta w muzeum, ogrodzie botanicznym, czy innym biletowanym miejscu, nie pokrzyżowała planów związanych z aktywizacją seniora. Pamiętajmy, że rolą Opiekuna nie jest tylko przygotowywanie posiłków i dbanie o dom, lecz także angażowanie seniora w rozwojowe zajęcia i organizacja jego czasu wolnego.

Zdarza się tak, że w niektórych domach Podopiecznych częstymi gośćmi są ich bliscy. Niekiedy jedzą wspólnie z seniorem i Opiekunem obiady lub kolacje. Jeśli taka sytuacja ma miejsce często i wpływa na zauważalne nadszarpnięcie budżetu, co finalnie odbija się negatywnie na podsumowywanych na koniec miesiąca finansach, można z rodziną seniora porozmawiać o zwiększeniu Haushaltsgeld w opiece. Istotna jest konkretna argumentacja.

Poprzez systematyczne śledzenie i analizowanie wydatków oraz odpowiednie planowanie, będziesz w stanie ustalić odpowiednią kwotę Haushaltsgeld, która zapewni stabilność i komfort życia seniora związany z twoimi codziennymi działaniami opiekuńczymi w czasie realizacji zlecenia na terenie Niemiec. Budżet domowy Opiekunów to złożona kwestia, ale otwartość w rozmowie na ten temat i transparentność codziennych wydatków na pewno zostaną docenione przez bliskich seniora.

12 lipca 2024 10:27 / 1 osobie podoba się ten post
Bardzo ciekawe, ja też dostaję takie pieniądze. Różne rzeczy z tego kupuję. Jak jedziemy gdzieś z Podopiecznym to bilety autobusowe też w to wliczam. Czasem jakaś czekolada dla nas dwojga też się zdaży, nie powiem że nie ;) 
23 lipca 2024 16:21 / 1 osobie podoba się ten post
Niby oczywisty temat, ale zdarzaja  się miejsca gdzie cięzko wyegzekwować od rodziny. nie zawsze kontakt jest dobry i to rodzi problemy. Głównie wiadomo idzie na jedzenie, czasami chemia - ale są też rodzinytakei które te właśnie największe zakupy jak chemia, kosmetyki dostarczają ndo domu. wtedy zostaja wydatki bieżące jak jedzenie i transport do lekarza na przykład/na badania.
17 października 2024 08:20
Spotkałem się już z tym, że na lekarza i wszystkie sprawy z tym związane rodzina dawała osobne pieniądze, osobny budżet. Co kraj to obyczaj, jak to mówią. Ważne, że byli świadomi, że leczenie sporo kosztuje.