Własna działalność

23 sierpnia 2016 17:05 / 3 osobom podoba się ten post
Gosiu,złobki podlegają od 2015roku na podstawie ustawy złobkowej urzędom gminy-to chyba powinnaś wiedzieć ,więc w UG ,w odpowiednim wydziale uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania.Proponuje też poszukać w necie czy sa fora dla opiekunek żłobkowych,może tak.Na tym forum o pomoc będzie trudno ,bo my owszem opiekunki i opiekunowie ,ale osób starszych w krajach niemieckojęzycznych,więc raczej zagadnienia,które Ciebie interesują są nam bardzo pobieżnie znane.Bardziej ze słyszenia niż z konkretnej wiedzy.W swojej umowie o prace powinnaś mieć podana podstawę prawną zatrudnienia.
24 sierpnia 2016 17:27 / 1 osobie podoba się ten post
Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi ;)
25 sierpnia 2016 10:26
Chciałabym poczytać o innych możliwościach zatrudnienia niż przez agencje i umowę zlecenie. Wiem, że gdzieś na forum było to opisane ale nie wiem jak się tam dostać. Może ktoś podeśle mi linka? Z góry dziękuję.
25 sierpnia 2016 22:59
''Do tego w Pl trzeba miec 25% obrotu z zarobku w De.''
Nie zupelnie tak jest.Trzeba wykazac kilka rachunkow,zeby udowodnic,ze naprawde prowadzi sie dzialalnosc,ale nie musi to byc 25% zarobkow z DE.Przezylam juz kilka kontroli i wszystko bylo ok.
25 sierpnia 2016 23:12
andrejka, ja to nie rozumiem, czemu corka dobrej siostry nie zatrudnila Cie na zasadach niemieckich. Nie mialabys problemow z pismakami urzedowymi i do emerytury pozniej tez wiecej by Ci sie liczylo. Dostajecie fajna kase , wiec widac ze ludzie wiedza o co chodzi i mysle, ze ten podatek troszke wyzszy nie sprawialby corce problemu. Wiekszosc swoich teraz lat i tak spedzasz w De. To tylko taka moja sugestia:)
26 sierpnia 2016 09:29
Andrea,z tym L4 tez nie jest tak rozowo jak myslisz.Ja za 18 dni zwolnienia dostalam 800 zl ,a musialam zaplacic ubezpieczenie zdrowotne,chorobowe,czesc tej trzeciej skladki tak wiec wyszlam na zero.Dobrze,ze nie na minus.
Wymyslilam sobie tez,ze zarejestruje sie jako bezrobotna i przez 3 miesiace,ktore bede siedziala w Polsce bede pobierac zasilek dla bezrobotnych.Niestety zasilek przysluguje dopiero od czwartego miesiaca od chwili rejestracji.Tak wiec sie nie dorobilam.
Jak sie tak podsumuje ,przy uczciwym prowadzeniu dokumentow-to duze sa koszty prowadzenia dzialalnosci.300 e skladki,100 zl ksiegowa,200 e podatek.Troche tego jest.Plus skladki placone w czasie urlopu i podatek za rachunki wystawione w PL.
26 sierpnia 2016 11:00 / 2 osobom podoba się ten post
Nie chodzilo mi o to,zeby zniechecac kogokolwiek do zakladania dzialalnosci gosp.Ja swoja mam juz chyba 5 rok i zyje.Tez mam bardzo dobre zarobki i jakos to sie kreci.Wkurza mnie tylko fakt,ze ciagle cos nowego sie wymysla,zeby skomplikowac zycie.Place podatki uczciwie wiec po co te kasy,kontrole itd.
26 sierpnia 2016 12:10 / 1 osobie podoba się ten post
ewelincia

Nie chodzilo mi o to,zeby zniechecac kogokolwiek do zakladania dzialalnosci gosp.Ja swoja mam juz chyba 5 rok i zyje.Tez mam bardzo dobre zarobki i jakos to sie kreci.Wkurza mnie tylko fakt,ze ciagle cos nowego sie wymysla,zeby skomplikowac zycie.Place podatki uczciwie wiec po co te kasy,kontrole itd.

No właśnie - kiedyś czytałam, że większość rynku w każdej branży to mikro przedsiębiorstwa. Oni mają najtrudniej, przez nawał biurokracji. Każdy maly biznesowicz musi ogarniać setki tysięcy spraw i zwyczajnie ma coraz mniej czasu na zarabianie pieniędzy. Ja sama pracuję przez firmę, ale Cię rozumiem.
01 września 2016 10:20 / 2 osobom podoba się ten post
Tylko mały Zus daje nam dwa lata w plecy do emerytury.Składka np.od średniej krajowej to w tej chwili 1657 zł dla osoby fizycznej.
Ile osób płaci wyższe składki na ZUS z własnej woli?Więc ile musiałabym zarobić ,żeby mieć więcej niż w tej chwili zarabiam ,zapłacić duży Zus ,który mi w tej chwili firma płaci i inne koszta obowiązkowe.
01 września 2016 10:46 / 1 osobie podoba się ten post
teresadd

Tylko mały Zus daje nam dwa lata w plecy do emerytury.Składka np.od średniej krajowej to w tej chwili 1657 zł dla osoby fizycznej.
Ile osób płaci wyższe składki na ZUS z własnej woli?Więc ile musiałabym zarobić ,żeby mieć więcej niż w tej chwili zarabiam ,zapłacić duży Zus ,który mi w tej chwili firma płaci i inne koszta obowiązkowe.

No właśnie - wysokość ZUSu to element, o którym wielu zapomina zakładając działalność. Co jest dziś, a co będzie jutro? - tego nie wiemy.
01 września 2016 13:47 / 1 osobie podoba się ten post
Słusznie - lepiej myśleć do prozdu.
06 października 2016 20:11
Mam pytanie. Uwzględniacie różnice kursowe. Rozmawiałam właśnie z koleżanką, która pierwszy raz o tym słyszała
06 października 2016 20:34
kasia14

Mam pytanie. Uwzględniacie różnice kursowe. Rozmawiałam właśnie z koleżanką, która pierwszy raz o tym słyszała

Papierologie prowadzi mi księgowa, ale nie wydaje mi się, żeby właściwym  bylo uwzględnianie róznic kursowych. Liczy się kurs na dzień wystawienia rachunku. Jak pracowałam jeszcze przez firmę, to zawsze dostawałam wynagrodzenie według kursu z przedostatniego dnia miesiąca. Zawsze mi się zgadzało.
06 października 2016 20:57
Tak, tylko dzień wystawienia rach. nie pokrywa się z wpływem na konto, czyli rzeczywistym otrzymaniem zapłaty.
Np.:wystawiając rach. dniu 29 maja 2013 roku dla kontrahenta z Niemiec rachunek o wartości 400 EUR. Zapłata wpłynęła w dniu 27 czerwca 2013 roku na konto walutowe. Przeliczenie wartości wygląda następująco:

wartość rachunku sprzedaży: 400 EUR x 4,1912 (kurs średni NBP z dnia 28 maja 2013 r.) = 1676,48 zł,

wartość otrzymanej zapłaty: 400 EUR x 4,3348 (kurs średni NBP z dnia 26 czerwca 2013 r.) = 1733,92 zł.


Podatnik otrzymał w przeliczeniu na PLN kwotę wyższą o 57,44 zł. Wartość ta zwiększy przychody do opodatkowania, pod datą wpływu środków, tj. 27 czerwca.
I odwrotnie, gdy kurs z daty otrzymania jest mniejszy niż wystawienia rach. to wtedy zmniejsza sie przychód.
Jeśli chodzi o zlecenie przez firmę rozumiem, że dostawałaś zł więc nie ma tu różnic kursowych dla Ciebie.
06 października 2016 21:19
kasia14

Tak, tylko dzień wystawienia rach. nie pokrywa się z wpływem na konto, czyli rzeczywistym otrzymaniem zapłaty.
Np.:wystawiając rach. dniu 29 maja 2013 roku dla kontrahenta z Niemiec rachunek o wartości 400 EUR. Zapłata wpłynęła w dniu 27 czerwca 2013 roku na konto walutowe. Przeliczenie wartości wygląda następująco:

wartość rachunku sprzedaży: 400 EUR x 4,1912 (kurs średni NBP z dnia 28 maja 2013 r.) = 1676,48 zł,

wartość otrzymanej zapłaty: 400 EUR x 4,3348 (kurs średni NBP z dnia 26 czerwca 2013 r.) = 1733,92 zł.


Podatnik otrzymał w przeliczeniu na PLN kwotę wyższą o 57,44 zł. Wartość ta zwiększy przychody do opodatkowania, pod datą wpływu środków, tj. 27 czerwca.
I odwrotnie, gdy kurs z daty otrzymania jest mniejszy niż wystawienia rach. to wtedy zmniejsza sie przychód.
Jeśli chodzi o zlecenie przez firmę rozumiem, że dostawałaś zł więc nie ma tu różnic kursowych dla Ciebie.

Kasiu, pracowałam na umowę o pracę i dostawałam wynagrodzenie tak jak napisałam powyżej, w sensie kursu. Od kilku lat mam swoją DG i księgowa rozlicza mnie według kursu na dzień wystawienia rachunku i moim zdaniem jest to logiczne. Nie zawsze bowiem dostaję wynagrodzenie przelewem na konto. Bywa, że dostaję gotówkę do ręki. Rachunek jest rachunkiem i datę jego wystawienia uważa się za otrzymanie wynagrodzenia. Nie jestesmy wszak platnikami vat , więc nie wiem o co chodzi. Czy jest ta Twoja teoria jakos umocowana prawnie? Są jakies konkretne przepisy, które mówią, że znaczenie ma data otrzymania przelewu? Jeśli tak, to chętnie się z tym zapoznam.