Własna działalność

06 października 2016 21:25 / 1 osobie podoba się ten post
To, o czym Ty piszesz Kasiu, to ma odniesienie do płatników vat, to po pierwsze, a po drugie, to dotyczy płatnosci z odroczonym terminem. Mówiac po ludzku, sklep bierze 5 skrzynek piwa i płaci za to po 2 tygodniach dopiero. Jakie to ma odniesienie do swiadczenia usług opiekunczych to nie wiem, ale na 100 procent przy rozliczeniach uwzgledniamy date wystawienia rachunku i według obowiazujacego na ten dzien kursu waluty, ksiegujemy przychód.
06 października 2016 22:04
prowadzę DG już 17 lat, teraz własnie na DG jezdżę do DE, ciągnąc ze sobą małe biuro, dlatego stały, nieograniczony dostęp do internetu na sztelli to dla mnie konieczność, właśnie przez to rodzina niem. nie przedłużyła ze mną umowy, bo poprosiłam o stały internet, no cóż, nie ci to będą następni
06 października 2016 22:10
Marmolada

prowadzę DG już 17 lat, teraz własnie na DG jezdżę do DE, ciągnąc ze sobą małe biuro, dlatego stały, nieograniczony dostęp do internetu na sztelli to dla mnie konieczność, właśnie przez to rodzina niem. nie przedłużyła ze mną umowy, bo poprosiłam o stały internet, no cóż, nie ci to będą następni

łączę się z Tobą w bólu 2 pudła dokumentów, drukarka, laptop, to mój niezbędnik w podrózy słuzbowej Internet mam na stałym lączu, nie wyobrażam sobie inaczej.
06 października 2016 22:35 / 1 osobie podoba się ten post
doda1961

To, o czym Ty piszesz Kasiu, to ma odniesienie do płatników vat, to po pierwsze, a po drugie, to dotyczy płatnosci z odroczonym terminem. Mówiac po ludzku, sklep bierze 5 skrzynek piwa i płaci za to po 2 tygodniach dopiero. Jakie to ma odniesienie do swiadczenia usług opiekunczych to nie wiem, ale na 100 procent przy rozliczeniach uwzgledniamy date wystawienia rachunku i według obowiazujacego na ten dzien kursu waluty, ksiegujemy przychód.

Ale wynagrodzenia na k-to nie dostajesz tego samego dnia, w którym wystawiasz rachunek tylko kilka dni później np. data wystawienia 30.09, a data zapłaty(wpływu k-to) 04.10 i dlatego jeśli kursy z tych dni, a dokładnie z dnia poprzedzjącego wystawienie rach/wpływu na rach. są różne to nalęży wyliczyć te różnice i wystawić dowód wewnętrzny.
Faktura a rachunek
Księgowanie rachunków odbywa się na podobnych zasadach, jak faktur. Stanowi on bowiem dokument tego samego rodzaju, co faktura VAT.


Standardowym terminem ustalenia przychodu podatkowego jest data wydania towaru lub wykonania usługi, nie późniejsza jednak niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności. Rachunek w tym przypadku należy traktować na równi z fakturą – jego wystawienie spowoduje obowiązek księgowania przychodu podatkowego.

Zgodnie z przepisami za fakturę uznaje się również rachunek uproszczony, wystawiany m.in. przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT.

Prawo nie reguluje kwestii, czy możliwe jest księgowanie zbiorcze na podstawie dziennego zestawienia rachunków, na wzór dziennego zestawienia wystawiania faktur. Z racji na to, że za faktury uznaje się również rachunki uproszczone, zasady dotyczące wystawiania faktur stosuje się odpowiednio do rachunków uproszczonych a tym samym nie powinno być kłopotu przy stosowaniu odpowiednio jednego dziennego zestawienia wystawionych rachunków, w którym w KPiR wpisana zostanie jedna kwota wynikająca z takiego zestawienia.


R
06 października 2016 22:49
No dobrze Kasiu, Twoja racja, mój spokój. Jak ktos chce szukac dziury w całym to i ją znajdzie. Nie ma obowiązku od dłuzszego juz czasu posiadania konta firmowego, a więc ta teoria jakby nie ma racji bytu. Ja dostaje wynagrodzenie do reki , w dniu wystawienia rachunku i na ten dzien ksiegowa uwzglednia kurs waluty.
06 października 2016 23:01
Standardowym terminem ustalenia przychodu podatkowego jest data wydania towaru lub wykonania usługi, nie późniejsza jednak niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności. Rachunek w tym przypadku należy traktować na równi z fakturą – jego wystawienie spowoduje obowiązek księgowania przychodu podatkowego


Tutaj masz Kasiu odpowiedz, z jaką datą księguje się przychód, a tym samym przelicza walute, w ktorej ten przychód został osiągnięty.
06 października 2016 23:33
doda1961

No dobrze Kasiu, Twoja racja, mój spokój. Jak ktos chce szukac dziury w całym to i ją znajdzie. Nie ma obowiązku od dłuzszego juz czasu posiadania konta firmowego, a więc ta teoria jakby nie ma racji bytu. Ja dostaje wynagrodzenie do reki , w dniu wystawienia rachunku i na ten dzien ksiegowa uwzglednia kurs waluty.

Doda przepraszam palnij mi jak chcesz  ale mam jeszcz jedno pytanie. Kasa do ręki, brak k-ta walutowego (nie musi być to firmowe), rozliczasz się w PL rozumiem, znaczy się masz kasę fiskalną.
Bo żeby kasy f.nie stosować to pieniądze powinny iść na k-to.
06 października 2016 23:44 / 1 osobie podoba się ten post
kasia14

Doda przepraszam palnij mi jak chcesz  :palka: ale mam jeszcz jedno pytanie. Kasa do ręki, brak k-ta walutowego (nie musi być to firmowe), rozliczasz się w PL rozumiem, znaczy się masz kasę fiskalną.
Bo żeby kasy f.nie stosować to pieniądze powinny iść na k-to.

Kasiu, powiem Ci tak. Polskie przepisy są tak sformułowane, że trudno je jednoznacznie zinterpretować i to jest ogólnie wiadome. W kazdym województwie te przepisy sa interpretowane inaczej, niestety. Natomiast w tej sprawie o ktorej dyskutujemy, przepisy sa jednoznaczne. No wyobraż sobie na przykład taką sytuację: Dostajesz przelew na konto w wysokosci 1400 euro, na podstawie oczywiscie wystawionego wczesniej rachunku. Te pieniądze wpływają na konto za 3 dni, oczywiscie kurs się zmienia. Nastepnie wracasz do kraju za 2 miesiące  i wypłacasz te pieniądze z konta i sprzedajesz je w kantorze. Tez o tym informujesz Urząd Skarbowy? No róznica w kursie waluty jest ewidentna. Poza tym mając wynagrodzenie w euro na koncie walutowym, firmowym, mozesz je zamienic na złotówki w banku w ktorym masz konto, mozesz je wymienic w kantorze internetowym, mozesz upowaznionej osobie zlecic wypłacenie tej kwoty i wymianę w kantorze stacjonarnym, no jak słowo daję. Ręce mi opadły.  Jedyne co mogę powiedziec i poradzić, to jak się prowadzi DG w Polsce, to nalezy się zwrócic do osoby kompetentnej, księgowej z doswiadczeniem, aby prowadziła naszą księgowość. Ona (dobra księgowa) zna przepisy i wie jak ma to zrobić. Podobnie jak wie, kiedy i ile można odliczyć od dochodu stawki delegacyjnej i mnóstwa jeszcze innyc rzeczy, ktore mamy prawo odliczyć od dochodu, albo od podatku. To co robi Twoja koleżanka KAsiu, to nie nazwę inaczej jak głupotą. Proponuję, zeby się zwróciła do odpowiednich służb o interpretację przepisów, bo jak na razie to widze, że czyta to co w internecie jest, ale pojęcia bladego nie ma jak to się je i z czym.
06 października 2016 23:46
kasia63

Na świeżo informacje uzyskanej od księgowej odnośnie dyskusji o obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez opiekunki pracujące na podstawie polskiej dz.gosp.
Osoba ,która przekroczy dochód 20.000zł w roku 2016 NIE MA obowiązku posiadania kasy fiskalnej jeżeli:
1/nie jest płatnikiem VAT
2/prowadzi dz.gosp.na książce podatkowej
3/wystawia za swoje usługi RACHUNEK UPROSZCZONY na osobę fizyczną/w naszym przypadku na PDP lub jego rodzinę/.
4/na rachunku jest wyraźnie wyszczególnione ZA CO jest rachunek/w naszym przypadku musi to byc np."za opieke dla pani XY/
Jesli wystawiamy takie rachunku w tym roku niezależnie od osiągnietych dochodów nie musimy miec kasy foskalnej.
Ale,niestety od 2017 prawie wszyscy prowadzący dz.gosp.zarejestrowaną w PL,niezaleznie od tego na jakich zasach obecnie funkcjonuja będą musieli miec tę kase i wystawiac nie rachunki a faktury.Niektóre numery PKD będą z tego zwolnione,czy nasze opiekuńcze,nie wiadomo bo nie ma jeszcze sprecyzowanej listy tych numerów.
To wszystko co sie dowiedziałam nt kasy fiskalnej.

Projekt rozporządzenia z  29 września 2016 Ministra Finansów mówi, że w związku z modernizacją kas, które ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walką  z szarą strefą do końca 2017 będą stosowane przepisy z lat 2015-2016

 
 

06 października 2016 23:51 / 1 osobie podoba się ten post
Oczywiscie kasy fiskalnej mieć nie muszę, albowiem wystawiam rachunki na usługi, które świadczę. Zadzwia mnie fakt, że są osoby, ktore albo same prowadzą sobie księgowość (przy usługach transgranicznych, nie jest to wcale proste), albo zlecają prowadzenie jej osobom, ktore wprawdzie mają biura księgowe, ale pojęcia bladego nie mają, na czym polega swiadczenie usług tramsgranicznyc czy samodelegowanie osoby prowadzączej DG w Polsce. Jestem na DG od 25 lat, oczywiscie w zakresie usług opiekunczych od kilku dopiero lat i mam doswiadczenie z róznymi księgowymi. Miałam taką jedną gwiazdę, ktora pojęcia nie miała o tym co robi i dalej zresztą nie ma. Teraz mam bardzo dobrą księgową, rekomendowaną przez mój Urząd Skarbowy i nie ma mowy, zeby były jakies jaja. Tak więc moja księgowa rozlicza mój przychód według wystawionego rachunku i przelicza wartość złotego do euro, również z data wystawienia rachunku. Amen
06 października 2016 23:52
kasia14

Projekt rozporządzenia z  29 września 2016 Ministra Finansów mówi, że w związku z modernizacją kas, które ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walką  z szarą strefą do końca 2017 będą stosowane przepisy z lat 2015-2016

 
 

No narazie to mamy 2016 rok, więc wyluzuj i zatrudnij dobra księgową
07 października 2016 00:14 / 1 osobie podoba się ten post
doda1961

Oczywiscie kasy fiskalnej mieć nie muszę, albowiem wystawiam rachunki na usługi, które świadczę. Zadzwia mnie fakt, że są osoby, ktore albo same prowadzą sobie księgowość (przy usługach transgranicznych, nie jest to wcale proste), albo zlecają prowadzenie jej osobom, ktore wprawdzie mają biura księgowe, ale pojęcia bladego nie mają, na czym polega swiadczenie usług tramsgranicznyc czy samodelegowanie osoby prowadzączej DG w Polsce. Jestem na DG od 25 lat, oczywiscie w zakresie usług opiekunczych od kilku dopiero lat i mam doswiadczenie z róznymi księgowymi. Miałam taką jedną gwiazdę, ktora pojęcia nie miała o tym co robi i dalej zresztą nie ma. Teraz mam bardzo dobrą księgową, rekomendowaną przez mój Urząd Skarbowy i nie ma mowy, zeby były jakies jaja. Tak więc moja księgowa rozlicza mój przychód według wystawionego rachunku i przelicza wartość złotego do euro, również z data wystawienia rachunku. Amen:-)

W zacytowanym powyżej  przezemnie poście Kasi63 jest napisane kto jest zwolniony z kasy fiskalnej. W poście poniżej odniosłam się do słów Kasi, mówiących że prawdopodobnie od 2017 wszyscy kasy będą musieli stosować.
Kiedyś oddałam prowadzenie księgowości (całkiem inna branża) renomowanej firmie księgowej w moim mieście -ech, szkoda gadać
Urzędnicy w US nie są nieomylni
Dziękuję za wymianę poglądów, spokojnej nocy, dobranoc.
12 grudnia 2016 18:05
Witam !
Chciałabym zapytać osoby obeznane w temacie na jakie pieniądze można liczyć zakładając własną działalność . Do opieki pacjent na chodzie , praca to w większości prowadzenie gospodarstwa domowego . Jak udokumentować prowadzenie 25 % działalności w kraju ? Czy po powrocie z Niemiec do Polski można zawiesić działalność i aktywować wracając po urlopie ?
Z góry dziękuję .
12 grudnia 2016 19:36
Aniu,na małym ZUS-ie absolutne minimum opłacalności to 1800 euro.Policz sobie wszystkie opłaty jakie musiałabyś ponieść także w tych miesiącach kiedy będziesz na urlopie w domu i nie będziesz zarabiać.Zawiesić można,ale to skutkuje automatycznie zawieszeniem EKUZ i A1-specjalnie o to pytałam jak zakładałam dz.g.I po odwieszeniu trzeba wnioskować od nowa.
12 grudnia 2016 19:46 / 1 osobie podoba się ten post
Kasiu63....Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź .