Własna działalność

23 sierpnia 2015 11:38
chce zalozyc wlasna dzialalnosc,ale nie mam pojecia od czego zaczac? i czy zakladac przez firme czy samodzielnie?
23 sierpnia 2015 11:42
Eli

chce zalozyc wlasna dzialalnosc,ale nie mam pojecia od czego zaczac? i czy zakladac przez firme czy samodzielnie?

Ale w D  czy w PL?Sprecyzuj swoje pytanie-są na forum opiekunki i z polską i z niemiecką dz.g.Pomogą:):):):)
23 sierpnia 2015 11:51
Działalność Gospodarczą w Polsce załozysz bez problemu i bez posrednictwa firmy, która pewnie skasuje za to pieniądze. Jesli mieszkasz w mieście to musisz pojsc do Urzędu Miasta, do wydziału Działalnosci Gospodarczej i zgłosić załozenie działalnosci. Firma musi mieć nazwę i PKD. Nazwe wymyślasz sama, PKD panie urzędniczki znajdą w katalogu DG.Urząd Miasta wysyła informacje do ZUS i Urzedu Skarbowego, że taka i taka osoba załozyła DG. W Urzędzie Skarbowym musisz złozyć formularz o nadanie numeru NIP, a w Urzędzie Statystycznym trzeba wystąpić o nr REGON.
Proponuję znaleźć również dobrą księgową, która zajmie się prowadzeniem dokumentów dotyczących prowadzonej przez Ciebie działalnosci. To nie są duże pieniądze, ja płacę 126 zł miesięcznie i mam święty spokój. Księgowa prowadzi moja Książkę Przychodów i Rozchodów, rozlicza koszty, delegacje, ZUS i podatki. Ponadto ma pełnomocnictwa do reprezentowania mnie w US i ZUS, więc ja mam zupełnie spokojną głowę jesli chodzi o te sprawy. Jesli mieszkasz na wsi, to zgłoszenie DG pewnie trzeba zrobic w Urzędzie Gminy, ale na tym to ja się nie znam. Wpisz sobie w google ZAKŁADANIE DZIALANOSCI GOSPODARCZEJ i na pewno pokażą się wszystkie informacje co nalezy zrobic i od czego zacząć. Bardzo mozliwe, że teraz nie trzeba na przykład osobiscie do Urzedu Statystycznego jezdzić po REGON, może mozna to zrobic przez internet. Nie mam pojęcia, bo ja DG mam juz ponad 20 lat. Zmieniało się tylko PKD. Powodzenia:)
23 sierpnia 2015 12:02
Zakładanie firmy krok po kroku. https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku   http://www.zaloz-firme.pl/zalozenie-dzialalnosci-gospodarczej/
 
03 września 2015 07:58
bardzo dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam
03 września 2015 11:43
Też jestem na działalnosci ale za mnie załatwiła wszystko ksiegowa ja tylko podpisałam odpowiednie upowaznienia a do um poszłam juz z wypełnionym i podpisanym przeze mnie formularzem i jak wyżej doda pisała ksiegowa załatwia wszelkie sprawy z prowadzeniem działalnosci a ja mam spokojną głowe.
29 lipca 2016 14:57
kasia63

Jestem:)Miałam 2 lata ,zamknełam,znów otworzyłam teraz już z dużym Zus,niestety:(BOLI,AUĆ:)ale sobie chwaliłam i chwalę,2x pojechalm przez agencję i mam nadzieję ze to ostatnie 2x były:)

Kasia.Co więcej zmieniło się w działalności założonej w Polsce ,na co zwrócić uwagę,jak wyglądają faktury dla rodziny,czy może w innej formie ma to być?Umówiłam się z księgową za dwa tygodnie.Jak znajdziesz chwilę napisz,bo wiem że jutro wracasz do domu.
29 lipca 2016 15:10 / 1 osobie podoba się ten post
teresadd

Kasia.Co więcej zmieniło się w działalności założonej w Polsce ,na co zwrócić uwagę,jak wyglądają faktury dla rodziny,czy może w innej formie ma to być?Umówiłam się z księgową za dwa tygodnie.Jak znajdziesz chwilę napisz,bo wiem że jutro wracasz do domu.

W zasadzie nic poza kwotą ZUS,he he.Ja mam druczek "rachunek uproszczony",bo VATowcami nie jesteśmy/oni maja faktury/.Jesteśmy z Andreą na książce podatkowej,któa jest o tyle korzystniejsza od ryczałtu,że można się z mężem roliczyć,mozna niektóre zakupy ,w tym np.bilet do D kupowac na fakture i to juz idzie w koszta.Ja chyab mam Twój polski nr komórki,jesli sie kończy na 75:)Jak wróce i sie ogarnę z grubsza to zadzwonię,ok?
29 lipca 2016 15:35 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

W zasadzie nic poza kwotą ZUS,he he.Ja mam druczek "rachunek uproszczony",bo VATowcami nie jesteśmy/oni maja faktury/.Jesteśmy z Andreą na książce podatkowej,któa jest o tyle korzystniejsza od ryczałtu,że można się z mężem roliczyć,mozna niektóre zakupy ,w tym np.bilet do D kupowac na fakture i to juz idzie w koszta.Ja chyab mam Twój polski nr komórki,jesli sie kończy na 75:)Jak wróce i sie ogarnę z grubsza to zadzwonię,ok?

Kasiu.Czekam.Dzwoń.Jestem do 27 sierpnia w Polsce.
31 lipca 2016 11:48 / 3 osobom podoba się ten post
Pora na zmiany.Działalność miałam w Polsce, i pracując też,w Polsce,ale to inna bajka.A nie sztuka bajzlu z US narobić.Dzięki za info.
31 lipca 2016 15:17
Mam pytanie odnosnie dzialalnosci gospodarczej-czy macie kase fiskalna?
Mnie ostatnio poinformowala ksiegowa,ze przekroczylam dochod 20000 zl w roku podatkowym i od teraz jestem zmuszona posiadac kase fiskalna.
Nie wiem jak to mozna obejsc.Prosze o jakas dobra rade.
31 lipca 2016 19:05 / 1 osobie podoba się ten post
Dziekuje i czekam na wiadomosc.
W zeszlym roku tez to mnie nie dotyczylo bo pracowalam przez agencje i to oni wystawiali niemieckim rodzinom rachunek,jednak teraz jak ja musze wystawiac,to musze miec kase fiskalna lub robic kopie przelewow bankowych kazdego rachunku oplaconego.
31 lipca 2016 19:47 / 3 osobom podoba się ten post
ewelincia

Mam pytanie odnosnie dzialalnosci gospodarczej-czy macie kase fiskalna?
Mnie ostatnio poinformowala ksiegowa,ze przekroczylam dochod 20000 zl w roku podatkowym i od teraz jestem zmuszona posiadac kase fiskalna.
Nie wiem jak to mozna obejsc.Prosze o jakas dobra rade.

Zmień ksiegową:)

http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/kasa-fiskalna-kto-musi-ja-miec

Nas ,opiekunek,nawet jeśli przekroczymy 20000zł w roku, ten obowiazek nie dotyczy, dlatego,że nie jesteśmu płatnikami VAT-tzn,za swoje usługi wystawiamy jedynie "RACHUNEK UPROSZCZONY a nie FAKTURĘ VAT-chyba ,ze Ty wystawiasz właśnie faktury,wtedy niestety tak,masz obowiazek ,ale to znaczy również ,że zostałaś wprowadzona w błąd.Działalność gospodarcza polska, w zakresie usług opiekunczych powinna byc prowadzona albo na tzw.ryczałcie albo na podstawie książki podatkowej.Takie mam informacje na dziś.
We wtorek wybieram sie do ksiegowej,poprosze o wyjasnienie tej kwestii.Przy naszych dochodach ,to każda opiekunka musiałaby miec kase fiskalną:)Prawdę powiedziawszy, to pierwszy raz słyszę.Oczywiście napiszę co sie dowiedziałam.
31 lipca 2016 20:16
kasia63

Zmień ksiegową:)

http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/kasa-fiskalna-kto-musi-ja-miec

Nas ,opiekunek,nawet jeśli przekroczymy 20000zł w roku, ten obowiazek nie dotyczy, dlatego,że nie jesteśmu płatnikami VAT-tzn,za swoje usługi wystawiamy jedynie "RACHUNEK UPROSZCZONY a nie FAKTURĘ VAT-chyba ,ze Ty wystawiasz właśnie faktury,wtedy niestety tak,masz obowiazek ,ale to znaczy również ,że zostałaś wprowadzona w błąd.Działalność gospodarcza polska, w zakresie usług opiekunczych powinna byc prowadzona albo na tzw.ryczałcie albo na podstawie książki podatkowej.Takie mam informacje na dziś.
We wtorek wybieram sie do ksiegowej,poprosze o wyjasnienie tej kwestii.Przy naszych dochodach ,to każda opiekunka musiałaby miec kase fiskalną:)Prawdę powiedziawszy, to pierwszy raz słyszę.Oczywiście napiszę co sie dowiedziałam.

Wlasnie sie zmienily przepisy i musimy posiadac kase fiskalna.
W zeszlym roku musialam tylko pisac oswiadczenie do US,ze nie jestem platnikiem VAT,a teraz trzeba miec kase fiskalna lub potwierdzenie kazdego przelewu.Nie mialam za duzo czasu,aby temat drazyc,bo ksiegowa za pozno mnie poinformowala wiec jak wroce do Polski ,to pierwsze co zrobie to pojde do US.
Bede wdzieczna za info,jak ja sie cos dowiem to tez podziele sie wiadomosciami.
Ja musze wystawiac tez faktury w Polsce,bo mam 75 % dzialalnosci w Niemczech i 25 % w Polsce.
31 lipca 2016 20:21
Są jednak wyjątki od tej zasady. Z instalacji kasy zwolnieni są:

przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza 20 tys. zł. netto (bez VAT),
przedsiębiorcy, którzy swoją działalność rozpoczęli w bieżącym roku podatkowym; zwolnienie obowiązuje do momentu, w których ich obrót przekroczy 20 tys. zł. netto.



Wiec skoro przekroczy sie 20000 zl to kase trzeba miec.