Własna działalność

27 sierpnia 2014 21:01
moge spokojnie zawiesic na tyle ile chce .Po 24 mies(bez wzgledu na to ile mies firma byla zawieszona )przechodze na ten wiekszy zus.Info od księowej z dnia wczorajszego.
27 sierpnia 2014 21:06
Kornelius

ksiegowa poinformowała mnie dziś,że mogę spokojnie zawieszać firmę na czas pobytu w Polsce,bez względu na przez 2 lata zus mam zniżkowy.
 

Tak, można zawieszać działalność. Kilka krotnie zawieszałam. A czy 24 razy? Tego to nie wiem:)))
27 sierpnia 2014 21:06 / 1 osobie podoba się ten post
Kornelius

moge spokojnie zawiesic na tyle ile chce .Po 24 mies(bez wzgledu na to ile mies firma byla zawieszona )przechodze na ten wiekszy zus.Info od księowej z dnia wczorajszego.

Możesz zawiesić na ile chcesz ja pisałam biorąc pod uwagę nasza prace 2 x 2 ze mozesz zawiesić 24 razy po 2 mce majac na uwadze cyklicznosc wymiany na Stelli.
27 sierpnia 2014 21:08
alexia

Tak, można zawieszać działalność. Kilka krotnie zawieszałam. A czy 24 razy? Tego to nie wiem:)))

prowadzisz działalnosc w Pl ,a czasowo pracujesz w De?
 
Powiedz czy Zus bez problemu wydał Ci Druk A1 ?
 
27 sierpnia 2014 21:15
alexia

Tak, można zawieszać działalność. Kilka krotnie zawieszałam. A czy 24 razy? Tego to nie wiem:)))

US to jak apteka,terminy - okresy są precyzyjnie okreslone.
27 sierpnia 2014 21:27
Kornelius

prowadzisz działalnosc w Pl ,a czasowo pracujesz w De?
 
Powiedz czy Zus bez problemu wydał Ci Druk A1 ?
 

Tak, bez żadnych problemów dostawałam druki. 
27 sierpnia 2014 21:33
mleczko47

US to jak apteka,terminy - okresy są precyzyjnie okreslone.

US-  to już powierzyłam  księgowej wszystko ,żeby czegoś nie przeoczyć.:)
27 sierpnia 2014 21:37
alexia

US-  to już powierzyłam  księgowej wszystko ,żeby czegoś nie przeoczyć.:)

Tak najlepiej.Ja mam inna sytuacje,inny status inna forme rozliczania.Jak jestem w domu to robie samam, a jak na wyjezdzie to ktoś zrobi za mnie.Deklaruje zarobiona kwotę i od tego odprowadzam podatek.
27 sierpnia 2014 22:55
alexia

Tak, bez żadnych problemów dostawałam druki. 

Wyjezdzajac pierwszy raz na działalnosc nie miałaś jeszcze druku A1?czy tak?   Jakie dokumenty potem musialas przedłożyc w Zusie ubiegając sie o A1?   Wymagali udokumentiwania 25% działalnosci na terenie Polski?    
 
Dziewczyny,pewnie moje pytania są banalne dla Was ,ale totalna niewiedza u mnie:)
Czy rachunek wypisujecie rodzinie niemieckiej w Euro?Nie ma z tym potem problemów w US?
 
 
18 stycznia 2015 00:30 / 1 osobie podoba się ten post
Witajcie,jestem opiekunem 78-latka w Niemczech, pracuję tu zatrudniony przez polską firmę.Od paru dni żona mojego podopiecznego zastanawia się nad obniżeniem swoich kosztówponieważ uznała że płacenie firmie 2400 euro/mies. podczas gdy mnie przypada z tego tylko 1100 euroto po pierwsze dla niej zbyt dużo a po drugie - jest to zwyczajnie nieuczciwe wobec mnie. I ja się z tym zgadzam.Zaproponowała więc założenie przeze mnie polskiej działalności gospodarczej a potem zatrudnienie się u niej prywatnie.Pozbierałem już informacje na ten temat i widzę że nie jest to sprawa ani prosta ani szybka do załatwienia. Najbardziej kłopotliwe są oczywiście wymogi związane z A1.Ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o co innego.Otóż moja gospodyni zapytała mnie czy przy pracując u niej w ramach polskiej działalności gospodarczej i jednocześnie u niej mieszkającmuszę mieć lokum z oddzielnym wejściem i osobną łazienką i kuchnią ?Nie wiem czemu o to spytała ale poprosiła bym zapytał o to na forum.Czy ktoś może udzielić mi informacji w tej kwestii ?Będę wdzięczny.
 
 
18 stycznia 2015 07:43 / 1 osobie podoba się ten post
Igorio

Witajcie,jestem opiekunem 78-latka w Niemczech, pracuję tu zatrudniony przez polską firmę.Od paru dni żona mojego podopiecznego zastanawia się nad obniżeniem swoich kosztówponieważ uznała że płacenie firmie 2400 euro/mies. podczas gdy mnie przypada z tego tylko 1100 euroto po pierwsze dla niej zbyt dużo a po drugie - jest to zwyczajnie nieuczciwe wobec mnie. I ja się z tym zgadzam.Zaproponowała więc założenie przeze mnie polskiej działalności gospodarczej a potem zatrudnienie się u niej prywatnie.Pozbierałem już informacje na ten temat i widzę że nie jest to sprawa ani prosta ani szybka do załatwienia. Najbardziej kłopotliwe są oczywiście wymogi związane z A1.Ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o co innego.Otóż moja gospodyni zapytała mnie czy przy pracując u niej w ramach polskiej działalności gospodarczej i jednocześnie u niej mieszkającmuszę mieć lokum z oddzielnym wejściem i osobną łazienką i kuchnią ?Nie wiem czemu o to spytała ale poprosiła bym zapytał o to na forum.Czy ktoś może udzielić mi informacji w tej kwestii ?Będę wdzięczny.
 
 

Założenie dz.g.polskiej to albo przez net ,albo jedna wizyta w urzędzie-to akurat jest proste.Plus jakiies biuro księgowe.EKUZ i A1 też nie jakies schody.Z tym mieszkaniem to chyba nie  ma znaczenia czy masz oddzielne wejscie czy nie.Najbardziej na bieżąco i oblata jest chyba Doda1961-zagląda często ,pomoże Ci rozwikłać zawiłości:):)Pozdrawiam.
18 stycznia 2015 09:46 / 7 osobom podoba się ten post
Igorio, chcąc pracować na własnej DG musisz sporządzić umowę w języku polskim i niemieckim. Co będzie w tej umowie, zalezy tylko od Ciebie. Taką umowę muszą podpisać obie ze stron, czyli Ty jako przedsiębiorca świadczący usługi opiekuńcze i Twój kontrahent, czyli w tym wypadku,żona podopiecznego. Pokój dla opiekuna, zamykany na klucz to standard w tej pracy, osobna łazienka nie wszedzie jest mozliwa ( mieszkanie w blokach ), ale wygodny dostęp do niej musi byc zagwarantowany. Proponuję Ci również sporządzić aneks do umowy, w postaci zakresu obowiązków, gdzie wyszczególnione będzie punkt po punkcie co będziesz, robił a czego nie, plus ewentualne dodatki pienięzne za wstawanie w nocy chociazby! To oczywiscie tez w dwóch językach. Jesli chodzi o wynagrodzenie, to mniej niż 1600-1700 euro, jest nieopłacalne. Mały Zus tylko przez 2 lata, które szybko miną, a potem co miesiąc 300-400 euro ZUS, podatek i księgowa, dodając do tego czas spędzony na urlopie w Polsce, kiedy równiez skłądki zapłacic trzeba, na rękę zostanie około 1200-1300 euro. Z firmami , które na działalnosci chcą płacic 1300 euro nalezy dać sobie spokój, bo na rekę wyjdzie mniej niz przez firmę, bez żadnych dodatkowych kłopotów. Moim zdaniem praca na własnej DG nie ma nic wspólnego z najniższym wynagrodzeniem w Niemczech. Można i społecznie te usługi wykonywać , lub za miskę zupy. To przedsiębiorca ustala cenę swojej usługi. Z doświadczenia wiem, że nikt nie zapłaci więcej , niz płacił firmie. Mniej, jak najbardziej mile widziane :)))))))))))))
18 stycznia 2015 14:07 / 1 osobie podoba się ten post
Tak, trzeba pomyśleć o sobie. Najwyzszy już czas. 
08 kwietnia 2015 11:46
Witam wszystkich serdecznie,mam prosbe,czy ktos mogłby mi napisac jak wyglada naprawde gawerba i czy jest opłacalna.Ale naprawde prosze tylko o konkrety ,jest wiele watków w tym temacie ale wszystkie bardzo nie jasne,najlepiej zeby to był ktos kto sam prowadzi taka działalnosc i zna sie na tym temacie,Z góry dziekuje,pozdrawiam.
10 kwietnia 2015 20:20
Sa dwa podstawowe rodzaje gewerby 1.dla zameldowanych na stale w De i 2.dla  cudzoziemcow majacych zameldowane biuro http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,gewerbe-w-niemczech-polprawdy-i-nieprawdy.html