• Polak na niemieckim rynku pracy

    Data dodania 01 sierpnia 2016
    Z danych statystycznych wynika, że do końca 2014 roku w Niemczech pracowało ponad 2 mln Polaków. Ponad 25% z nich zdecydowało się tam pozostać.

    Zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach jest bardzo duże. W porównaniu do polskiego rynku pracy, atrakcyjnych ofert jest zdecydowanie więcej. Wielu Polaków obecnie chętniej szuka pracy w Niemczech niż w Polsce. Dodatkowo Brexit spowodował, że Wielka Brytania straciła hegemonię jako państwo, do którego najczęściej jeżdżą Polacy w celach zarobkowych. Niepewna sytuacja na Wyspach i lepsze warunki zatrudnienia za naszą zachodnią granicą, są dodatkowym bodźcem. Wybór Niemiec jako kraju migracji zarobkowej coraz częściej determinowany jest przez następujące czynniki:

     

    • stosunkowo niewielka odległość od domu, rodziny i bliskich, która pozwala na częste zjazdy na święta, czy urlopy;

    • wyższe niż w Polsce, czy Wielkiej Brytanii zarobki;

    • niższe koszty wyjazdu;

    • wygodniejszy dojazd, więcej środków transportu do wyboru.

     


    Medycyna i opieka

    W branży medycznej i opiekuńczej na niemieckim rynku pracy wciąż jest deficyt. Stąd stały wzrost liczby pracowników, wyjeżdżających do pracy w służbie zdrowia i opiece. Koniecznym warunkiem podjęcia pracy w tychże branżach jest znajomość języka niemieckiego w odpowiednim stopniu. Praca czeka w szpitalach, domach spokojnej starości oraz w opiece domowej.

    Jakie zarobki?

    Kwestia płac w Niemczech jest jasna, zarabia się tam 4-5 więcej niż w Polsce, na tych samych stanowiskach. To właśnie wysokość zarobków jest głównym czynnikiem, z powodu którego szukamy pracy za Odrą. Dodatkowo na wielu stanowiskach, pracownikom przysługują dodatkowe diety (oprócz stałej pensji). Również warunki pozapłacowe zatrudnienia są w Niemczech bardzo atrakcyjne, a kwestie prawa pracy są tam mocno przestrzegane. 

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama