Przepisy kulinarne

19 kwietnia 2017 20:55 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Zielone szparagi gotuje się bez obierania,około 6 minut w osolonej lekko wodzie i podaje się jako dodatek do mięsa albo sałatek. Białe szparagi obierasz specjalną obieraczką,wrzucasz do gotującej osolonej i troszkę osłodzonej wody i czekasz 8 minut. Nie mogą być miękkie bo są niedobre,widelec ma wchodzić z lekkiem oporem. Wyciagasz z wody i polewasz jak Ewunia radzi sosem holenderskiem gotowcem,albo masełkiem. Do tego gotowana szynka z opakowania,albo na wagę i gotowane kartofle. Trzeba szybko podawac bo zaraz stygną.

Z obierek gotujesz zupę na maśle,potem przecedzasz i doprawiasz solą,cukrem ,ja jadłam doprawioną śmietaną słodką ,z ugotowanym na twardo jajkiem.Również dodajesz szparagi pokrojone w kawałki . Jako smakoszka wszelkich zup,za szparagowymi pomyjami nie przepadam,dla mnie to takie niewiadomo co. 

Ja też doprawilam śmietanką w niektórych przepisach jest jeszcze żółtko jajka ale nie miałam odwagi z tym żółtkiem eksperymentować, żeby się nie zwazylo. Dla mnie ta zupa jest mało wyrazista, taka bez smaku......Natomiast szparagi bardzo lubię.
19 kwietnia 2017 20:57 / 2 osobom podoba się ten post
ewa59

Ja też doprawilam śmietanką w niektórych przepisach jest jeszcze żółtko jajka ale nie miałam odwagi z tym żółtkiem eksperymentować, żeby się nie zwazylo. Dla mnie ta zupa jest mało wyrazista, taka bez smaku......Natomiast szparagi bardzo lubię.

Dla mnie też ta zupa taka bezpłciowa,a szparagi bardzo lubię. Można zjeść ich tonę i się nie przytyje.
19 kwietnia 2017 21:06 / 3 osobom podoba się ten post
ewa59

Ja też doprawilam śmietanką w niektórych przepisach jest jeszcze żółtko jajka ale nie miałam odwagi z tym żółtkiem eksperymentować, żeby się nie zwazylo. Dla mnie ta zupa jest mało wyrazista, taka bez smaku......Natomiast szparagi bardzo lubię.

Jak się dorzuci do bulionowki poskubanego wedzonego łososia to nabiera smaku
I jadłam taką na polskiej Wigilii
Niemieckich kubków smakowych nie odwazylam sie obrazic... 
19 kwietnia 2017 22:35 / 1 osobie podoba się ten post
ewa59

Ja też doprawilam śmietanką w niektórych przepisach jest jeszcze żółtko jajka ale nie miałam odwagi z tym żółtkiem eksperymentować, żeby się nie zwazylo. Dla mnie ta zupa jest mało wyrazista, taka bez smaku......Natomiast szparagi bardzo lubię.

Szparagi (bez względu na kolor) gotujemy w pozycji stojącej, główką do góry. Tzn. one mają stać w garnku )))). 
To ważne, ponieważ główki szparagowe są bardzo miękkie i o wiele szybciej gotują się od reszty. One wystarczy jak ugotują się w parze. 
Co zaś do kremu ze szparagów, to gotuję ziemniaka i cebulkę razem to miksując po ugotowaniu i lekkim wystudzeniu. Na koniec kładę masło.
Dla mnie to bardzo smacznai aromatyczna zupa. Robię ją jutro właśnie.
A dzisiaj wymyśliłem do białych gotowanych, swój własny, prosty  aczkolwiek bardzo dziwny sos. Mojej Pdp bardzo smakował. 
19 kwietnia 2017 22:41 / 4 osobom podoba się ten post
Knorr

Szparagi (bez względu na kolor) gotujemy w pozycji stojącej, główką do góry. Tzn. one mają stać w garnku :-))))). 
To ważne, ponieważ główki szparagowe są bardzo miękkie i o wiele szybciej gotują się od reszty. One wystarczy jak ugotują się w parze. 
Co zaś do kremu ze szparagów, to gotuję ziemniaka i cebulkę razem to miksując po ugotowaniu i lekkim wystudzeniu. Na koniec kładę masło.
Dla mnie to bardzo smacznai aromatyczna zupa. Robię ją jutro właśnie.
A dzisiaj wymyśliłem do białych gotowanych, swój własny, prosty  aczkolwiek bardzo dziwny sos. Mojej Pdp bardzo smakował. 

Hmmm a moja Pdp gotowala na patelni na leżąco. A sos był z mondaminu z dodatkiem cytryny i żółtka. Nawet zjadliwe to było 
19 kwietnia 2017 23:05 / 2 osobom podoba się ten post
ewa59

Ja też doprawilam śmietanką w niektórych przepisach jest jeszcze żółtko jajka ale nie miałam odwagi z tym żółtkiem eksperymentować, żeby się nie zwazylo. Dla mnie ta zupa jest mało wyrazista, taka bez smaku......Natomiast szparagi bardzo lubię.

Zoltko trzeba zahartowac, czyli rozetrzec i do roztartego np. w kubku dodawac lyzka male ilosci goracego wywaru nadal rozcierajac. Ta ciepla mase jak dodasz do zupy albo sosu, to juz nitek miec nie bedziesz.
19 kwietnia 2017 23:08 / 1 osobie podoba się ten post
MeryKy

Hmmm a moja Pdp gotowala na patelni na leżąco. A sos był z mondaminu z dodatkiem cytryny i żółtka. Nawet zjadliwe to było :mniam:

Bo to jest taki sos jak do polskiej ryzowej potrawki. A najlepszy jeszcze z rodzynkami
11 maja 2017 14:15 / 1 osobie podoba się ten post
Mam od jakiegoś czasu ochotę na szparagi, ale widocznie do sklepów w mojej okolicy nie dotarły ponieważ w wielu ich nie widziałam. A jeśli już to w bardzo wysokiej cenie, która odstraszała.

Za to polece przepis na grilla, który w ostatnim czasie bardzo mi posmakował:
http://przepisy.pl/przepis/tapas-baklazany-z-grilla
Bakłażanki z grilla. Bardzo proste, aromatyczne dzięki sosikowi. I na ostatnim grillu jaki robiliśmy zniknęły o wiele szybciej niż mięsko.
13 maja 2017 20:39 / 6 osobom podoba się ten post
KLUSKI Z DZIURKĄ Ugotowac obrane ziemniaki,ok.1kg,ugnieśc porządnie,uklepać na płasko i podzielić na krzyż.jedną ćwiarke wybrać ,odłozyć,w puste miejsce dosypac mąki ziemniaczanej z mała "górką" ,dodać 1 całe jako/ziemniaki muszą być letnie ,bo inaczej w zetknięciu z goracymi jajko się może ściąć/Wyrobić masę rękami aż się wszystko ładnie połączy .Lepić nieduże kulki i palcem robić wgłębienie.Wrzucać na osoloną gotująca się wodę i gotować ok 10 min,aż się ze 2x obrócą w garnku.Ale tez nie za długo bo się na paciaję zamienią:)Ja sprawdzam zawsze jedną kluchę czy już dobra jest:)Wyciągać łyżką cedzakową.Dodatki do klusek wg uznania,gulasz,bigos,sos z torebki grzybowy lub inny,skwarki,śmietana z cukrem też podleci:)Do tego wystarczy zwyczajna mizeria i obiadek gotowy:)Zapomniałam!Tę odłożona ćwiartke ziemniaków po dodaniu mąki ziemniaczane w pustę miejsce dorzuć  do masy z powrotem!
27 maja 2017 10:32
Poproszę o przepis na cykorię.Leżą w lodówce dwie sierotki a ja nigdy nie robiłam.Bym chciał i na zimno przepis i na ciepło.Dziękuję:)
27 maja 2017 11:56 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

Poproszę o przepis na cykorię.Leżą w lodówce dwie sierotki a ja nigdy nie robiłam.Bym chciał i na zimno przepis i na ciepło.Dziękuję:)

Ja odcinam końcówki, wstawiam do zimnej wody (albo zalewam pojedyncze listki), trochę leży w tej wodzie, odsączam, skrapiam cytryną i zjadam
Najbardziej gorzkie są duże, z czerwonymi/różowymi  końcówkami. Znaczy stare Smaczniejsze są mniejsze, z zielonakwymi listkami.
Oczywiście też sałatkę można zrobić z ulubionymi dodatkami. I np. majonezem
27 maja 2017 12:58 / 2 osobom podoba się ten post
Gdybyś poszedł z chłopakami, miałbyś cykora i byś nie przytył.
27 maja 2017 13:00 / 3 osobom podoba się ten post
Jaki bojący:):):):)
27 maja 2017 13:26
kasia63

KLUSKI Z DZIURKĄ Ugotowac obrane ziemniaki,ok.1kg,ugnieśc porządnie,uklepać na płasko i podzielić na krzyż.jedną ćwiarke wybrać ,odłozyć,w puste miejsce dosypac mąki ziemniaczanej z mała "górką" ,dodać 1 całe jako/ziemniaki muszą być letnie ,bo inaczej w zetknięciu z goracymi jajko się może ściąć/Wyrobić masę rękami aż się wszystko ładnie połączy .Lepić nieduże kulki i palcem robić wgłębienie.Wrzucać na osoloną gotująca się wodę i gotować ok 10 min,aż się ze 2x obrócą w garnku.Ale tez nie za długo bo się na paciaję zamienią:)Ja sprawdzam zawsze jedną kluchę czy już dobra jest:)Wyciągać łyżką cedzakową.Dodatki do klusek wg uznania,gulasz,bigos,sos z torebki grzybowy lub inny,skwarki,śmietana z cukrem też podleci:)Do tego wystarczy zwyczajna mizeria i obiadek gotowy:)Zapomniałam!Tę odłożona ćwiartke ziemniaków po dodaniu mąki ziemniaczane w pustę miejsce dorzuć  do masy z powrotem!

Robię tak samo, tylko bez jajka... i bez jajka robię ciasto na pierogi...
27 maja 2017 15:05
nowadanuta

Robię tak samo, tylko bez jajka... i bez jajka robię ciasto na pierogi... :-)

Ciasto na pierogi obowiązkowo bez jajka:)3szkl.mąki,3 łyżki oleju i 1 szkl.gorącej wody plus szczypta soli.
A do tych klusek jakby się jajka nie dodało to tez by się nic nie stało,ew.można samo biało jak z czegoś zostanie.