Emerytury i renty w Polsce i za granicą

30 listopada 2013 17:31
Od kiedy - nie wiem, nie szukalam, ale obowiazuje w DE przepis, ze wszystkie osoby, ktore sa zameldowane w DE i pracuja/maja dzialalnosc musza placic skladki. Na dzialalnosci rowniez.
Mnie osobiscie ratuje to, ze nadal zameldowanie mam w PL, a przy tym posiadam emeryture, ktora w przyszlosci mam zamiar "przeniesc" do DE i od emerytury dalej jakies tam skladki sa placone. Przeniose dopiero po ukonczeniu 67 lat, chociaz emigracje mamy w planach wczesniej.
30 listopada 2013 17:34
ania37

można było płacić cały czas,ale jak zarobisz 1200 € i masz zapłacić min 300 € na różne składki rentowne,zdrowotne itd ubezpieczenie to opłaca ci się pracować za 800 €? dużo ludzi nie płaci dobrowolnie,mówię cały czas o przedsiębiorcach=Gewerba.

Nie opłaca się pracować za 1200 euro brutto,ale za 1700 euro już tak.Z tego co się orientowałam to do tej pory rząd niemiecki celowo nie pobierał składek emerytalnych od obcokrajowców pracujących na Gewerbę żeby uniknąć w przyszłosci płacenia emerytury.Teraz zmusza ich do tego sytuacja (ujemny przyrost naturalny).
30 listopada 2013 17:39
emilia

Od kiedy - nie wiem, nie szukalam, ale obowiazuje w DE przepis, ze wszystkie osoby, ktore sa zameldowane w DE i pracuja/maja dzialalnosc musza placic skladki. Na dzialalnosci rowniez.
Mnie osobiscie ratuje to, ze nadal zameldowanie mam w PL, a przy tym posiadam emeryture, ktora w przyszlosci mam zamiar "przeniesc" do DE i od emerytury dalej jakies tam skladki sa placone. Przeniose dopiero po ukonczeniu 67 lat, chociaz emigracje mamy w planach wczesniej.

31 grudnia 2013 21:05
po zmarłym małzonku dostaje sie w de połowę jego renty /nie ma pojecia emerytura czy renta jest renta/ niezaleznie od tego czy owdowiały małzonek ma swoją, jeśli nie ma dostaje wtedy 100%, Na rencie można dorabiać bez ograniczeń natomiast na rencie częściowej /zdrowotnej lub przd uzyskaniem wieku/ są ograniczenia zarobkowania.
05 lutego 2018 23:08 / 5 osobom podoba się ten post
kika1

Misiek... niby po pieciu latach pracy w Niemczech masz prawo do renty... pytanie tylko czy ja otrzymasz... i obniz kwote do 200€ a nie 300€... Spojrzalam na Twoj wiek... czeka Cie wiec duzo... duzo lat pracy i jak osiagniesz 600-700 € renty... to bedziesz do szczesliwcow nalezal... czy nie lepiej /podpowiada jeden z obeznanych w temacie/ nie nadwyrezac sie i otrzymywac socjalna rente-zapomoge... ktora bedzie wynosila tyle co Twoja przyszla renta... a co z polska renta... mowia... zeby przenosic ze ZUS i to jak najszybciej do niemieckiego ubezpieczyciela... bo ZUS sie wali i za dwa lata beda tylko piekne budynki do wynajecia staly....  
Mam obecnie 60 lat i przepracowanych 11 w Niemczech - czeka mnie jeszcze 5 lat.... mezczyzna w moim wieku pracuje 2 lata dluzej... renty tutejsze naprawde nie powalaja z nog... tym bardziej... ze moje nalezaly przez pierwsze lata do minimalnych od kilku lat do nieco wyzszych ale i tak nie pozwalajacych o marzeniu Miska... moja bedzie wynosila dokladnie 644 € o ile przepracuje nastepne 5 lat... smutna perspektywa... dlatego tez proponuje comiesieczna dobrowolna dlugoterminowa wplate... to bedzie realna szansa na godne zycie... tak mysle...

Przepraszam wszystkich za ten starawy temat, że wyciągam, ale odnośnie ZUS. Od tego wpisu mięło lat już kilka, ale byłem ostatnio w ZUS miesiąc temu i wszystko stoi jak należy na swoim miejscu. 
Byłem i na własne oczy widziałem. 
09 marca 2018 13:08
Czy pracując długo zagranicą i w Polsce, można dostawać dwie emerytury jednocześnie? Czy przysługuje nam tylko emerytura z jednego kraju?