Emerytury i renty w Polsce i za granicą

18 czerwca 2013 15:57 / 1 osobie podoba się ten post
Nie wiem gdzie napisać o tym więc tu napisze. Kiedyś na forum był temat o niemieckich agencjach.Kilka osób pytało o jakąs dobrą agencje niemiecka. Dziś Hartmut wyszukał w necie Acuritas.Powiedział,że dla niego jest tańsza niż polska agecja i chętnie mnie do niej przeniesie,jeśli ja też zarobię przyzwoicie. Będę Was informować na bieżąco,bo w necie jest bardzo mało informacji na temat Acuritas.
Ja kiedyś rozmawiałam z właścicielką tej agencji,ale jemu narazie nic nie będę sugerować.
Wczoraj zadzwoniła do mnie pani z konkurencyjnej agencji i pytała mnie czy zechciałabym z nimi pracować.
A nie dalej jak miesiąc temu wyśmiała mój niemiecki. Powiedziałam,że nie jestem już zainteresowana pracą w tej agencji,a pani pyta czy narazie,czy definitywnie. Powiedziałam ,że definitywnie, a ona na to:" do usłyszenia", noż kurcze, do jakiego usłyszenia?
18 czerwca 2013 16:25 / 1 osobie podoba się ten post
nutka43

Wklejam się z takim tematem!
Jestem przed 2 wyjazdem do DE -prywatnie.
Zamierzam jednak pracować legalnie.
Proszę o info.panie jeżdżące z firmą jak to się ma ze składkami emerytalnymi?
Pracując 6 tyg w DE-a będąc w PL 6 tyg. jak to jest naliczane.
Mam 15 lat pracy w PL i niestety na naszą głodową emeryturę w kraju też trzeba zapracować.

Nutka, daj sobie spokój z emeryturą w Polsce, przepracuj minimum 5 lat w D jak najszybciej i będziesz mieć przynajmniej jedno pewne źródło dochodów na starość. Większość firm opiekuńczych polskich odprowadza składki od najniższej pensji, czyli niewiele ponad 1000zł, więc wyobraź sobie jaka to będzie emerytura. Na lody Ci starczy!
Ale są polskie firmy dbające o wyższe, odprowadzane  stawki (np. Trefo z Poznania, o której tu pisaliśmy) i jeśli komuś zależy na tej sprawie, to powinien się tylko w takich firmach zatrudniać. Powiem, że nie wiem jak jest z odprowadzaniem składek gdy nie pracujemy, lecz obawiam się, że wtedy odprowadzane nie są, bo niby z czego? Ale niech się wypowie ktoś mądry. Mnie polska emerytura nie dotyczy, bo już na nią i tak nie zdążę zapracować, więc tematem bliżej się nie interesowałam.
18 czerwca 2013 16:34
Mój niemiecki jest za słaby żeby startować w niemieckiej agencji-a to jest pewnie warunek.
Więc może mi podpowiesz jak to zrobić-gawerbe pewnie też odpada, czy może działalność gospodarcza?
18 czerwca 2013 16:38
nutka43

Mój niemiecki jest za słaby żeby startować w niemieckiej agencji-a to jest pewnie warunek.
Więc może mi podpowiesz jak to zrobić-gawerbe pewnie też odpada, czy może działalność gospodarcza?

Nutka,nie musisz znać bardzo dobrze niemieckiego zeby trafić do niemieckiej agencji. Tamte agencje działają podobnie jak nasze,tylko że masz dodatkowe bonusy ,np. Kindergeld.
Zatrudniają na umowę ,tylko nie wiem na jaką. Wkrótce będę wiedzieć więcej.
18 czerwca 2013 16:42
Napisz do Kasi63, ma chyba maila w profilu. Ona jest na działalności założonej w Polsce, jest zadowolona, ale sama szuka sobie pracy w D, księgowość prowadzi jej fachowiec za niedużą odpłatnością. Mamy tu dział - gewerbe czy ...., poszukaj na forum, to jest kopalnia wiedzy, o ile dobrze pamiętam Kasia63 też tam pisała.
Do firm niemieckich trzeba na ogół rzeczywiście dobrze znać język, bo rozmowy i umowa o pracę tego wymagają.
18 czerwca 2013 17:11
ivanilia40

Nutka,nie musisz znać bardzo dobrze niemieckiego zeby trafić do niemieckiej agencji. Tamte agencje działają podobnie jak nasze,tylko że masz dodatkowe bonusy ,np. Kindergeld.
Zatrudniają na umowę ,tylko nie wiem na jaką. Wkrótce będę wiedzieć więcej.

Hmm, niemieckie agencje - jesli zatrudniaja bezposrednio, to osoby z dzialalnoscia gospodarcza, czesciej niemiecka, niz polska. Wiec raczej bonusy nie wchodza w gre, bo te sa tylko przy pracy na niemieckiej umowie o prace. Chyba, ze stosuja kontrakt (czyli cos w rodzaju umowy-zlecenia), to pewnie po ilus tam miesiacach mozna o Kindergeld wystapic, ale pod warunkiem, ze jest sie ubezpieczonym w AOK (niestety, skladki sa dosc wysokie). Niemiecki jest wymagany, bo w wielu niemieckich agencjach tylko w tym jezyku sie rozmawia.
Czasami Pflegedienst zatrudnia opiekunki na kontrakty (mialam taka propozycje), ale z Gewerbe.
Co do zalozenia Gewerbe - juz jest temat, mozna to zrobic dosc prosto,  nie znajac jezyka, ale to kosztuje.
18 czerwca 2013 19:55
ivanilia40

Mam taki sam plan jak misiek.Nie wiem czy mi się uda,ale chcę mieć kawałek niemieckiej emerytury.

Sposob na wieksza niemiecka emeryture, przetransferowac skladki zus do niemiec. Znalazlam dosyc ciekawy link . Moze sie komus z Was przyda :http://kefir2010.wordpress.com/2013/04/28/uwaga-dla-emigrantow-jak-zwiekszyc-emeryture-nawet-o-600-euro-to-proste-trzeba-przetransferowac-wlasny-kapital-z-zus-krus-zgodnie-z-prawem/   . Pozdrawiam
18 czerwca 2013 19:59 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Mam taki sam plan jak misiek.Nie wiem czy mi się uda,ale chcę mieć kawałek niemieckiej emerytury.

Ivanilia,znając Ciebie, to Ci się uda:)
18 czerwca 2013 20:08
efka66

Ivanilia,znając Ciebie, to Ci się uda:)

Dzięki kochanie :).
 
18 czerwca 2013 20:18
Elfi77

Sposob na wieksza niemiecka emeryture, przetransferowac skladki zus do niemiec. Znalazlam dosyc ciekawy link . Moze sie komus z Was przyda :http://kefir2010.wordpress.com/2013/04/28/uwaga-dla-emigrantow-jak-zwiekszyc-emeryture-nawet-o-600-euro-to-proste-trzeba-przetransferowac-wlasny-kapital-z-zus-krus-zgodnie-z-prawem/   . Pozdrawiam

To jest świetny artykuł, ja na pewno w przyszlości skorzystam.
18 czerwca 2013 20:26
To swietny artykul! Dla uzupelnienia tylko, zeby nabyc prawa emerytalne w DE, o ile wiem, trzeba przez 60 miesiecy (5 lat) placic skladki w panstwowej, niemieckiej kasie chorych, najpopularniejsza - AOK.
02 września 2013 14:26
Dzien dobry - Jaśli pracujesz na emeryturze lub rencie,państwo nie pozwoli ci zarobić zbyt wiele.Od 1 wrzesnia obowiazuja nowe limity.
02 września 2013 17:43
mleczko47

Dzien dobry - Jaśli pracujesz na emeryturze lub rencie,państwo nie pozwoli ci zarobić zbyt wiele.Od 1 wrzesnia obowiazuja nowe limity.

Mleczko a wiesz moze cos wiecej na ten temat? to mnie interesuje?
02 września 2013 17:54
Od 01 września obowiązywać będą nowe limity. I tak: jeśli zarobisz do 2528,80 zł (brutto) w ciągu miesiąca, nie będzie z tego tytu żadnych konsekwencji, jeśli kwota będzie wyższa niż 2528,80 ale niższa niż 4696,30 zł to ZUS zmniejszy proporcjonalnie rentę, ale nie więcej niż 411,87 zł. Jeśli przekroczysz kwotę 4696,30 za miesiąc, wtedy renta będzie zawieszona.
 
 
http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Emerycie-Zobacz-ile-mozesz-dorobic,wid,15928456,wiadomosc.html?ticaid=1113c9
 
 
Proszę o korektę,kogoś kto wie więcej ;)
02 września 2013 18:04
Elfi77

Sposob na wieksza niemiecka emeryture, przetransferowac skladki zus do niemiec. Znalazlam dosyc ciekawy link . Moze sie komus z Was przyda :http://kefir2010.wordpress.com/2013/04/28/uwaga-dla-emigrantow-jak-zwiekszyc-emeryture-nawet-o-600-euro-to-proste-trzeba-przetransferowac-wlasny-kapital-z-zus-krus-zgodnie-z-prawem/   . Pozdrawiam

Ale w tym artykule na wstępie pisze, że trzeba "mieszkać i pracować w Niemczech", a my tu w większości nie jesteśmy zameldowani!