Emerytury i renty w Polsce i za granicą

29 sierpnia 2012 15:08
Stworzyłem dział "prawo dla opiekunek" by łatwiej było znaleźć dyskusje dotyczące zagadnień prawnych dla zawodu opiekunki. Wkrótce postaram się przenieść posty i tematy dotyczące najczęściej pojawiających się problemów do tego działu, aby łatwiej było z nich korzystać. Zapraszam do dyskusji.
17 października 2012 20:20
Witam, a ile lat trzeba pracowac w niemczech zeby nabyc praw do emerytury??? co sie lepiej oplaca polska dzialalnosc czy Gewerbe?
17 października 2012 21:32
Icia, ja ci proponuję załóż firmę na Cyprze albo w Delaware - stan w USA. Nie ma dochodowego, a jedynie opłata roczna. Nie ma również VAT, ani składek ZUS raj podatkowy!

A na zadane tu pytania znajdziesz odpowiedź w internecie, zaufaj mi- net to kopalnia wiedzy:)
30 maja 2013 21:00
Witam ,też ciekawi mnie to zagadnienie, po ilu latach pracy w niemczech przysługuje renta lub emerytura,ja słyszałam,że po 5 latach pracy,,,,, czy lepiej zatrudnić się na gewerbe,czy na niemiecką umowę o pracę....czy ktoś ma taka wiedzę tu na forum....jeżeli tak to proszę o odpowiedż,pozdrawiam
30 maja 2013 21:14
dalia66 -jest taki wątek "pytanie o gewerbę" -zajrzyj tam
30 maja 2013 21:18 / 1 osobie podoba się ten post
dalia66

Witam ,też ciekawi mnie to zagadnienie, po ilu latach pracy w niemczech przysługuje renta lub emerytura,ja słyszałam,że po 5 latach pracy,,,,, czy lepiej zatrudnić się na gewerbe,czy na niemiecką umowę o pracę....czy ktoś ma taka wiedzę tu na forum....jeżeli tak to proszę o odpowiedż,pozdrawiam

zaznaczam,że nie znam odpowiedzi.....
 
ale tak logicznie-jeśli po 5 latach pracy w Niemczech należała by się emerytura,to dlaczego tyle starszych 'dam niemieckich' nie ma swojej emerytury tylko ma ja po zmarłym mężu?
 
dlaczego w całej Europie zostały zrównane wieki emerytalne?
 
w Niemczech na emeryture można przejść w wieku 67 lat ;)
30 maja 2013 21:21
dalia66

Witam ,też ciekawi mnie to zagadnienie, po ilu latach pracy w niemczech przysługuje renta lub emerytura,ja słyszałam,że po 5 latach pracy,,,,, czy lepiej zatrudnić się na gewerbe,czy na niemiecką umowę o pracę....czy ktoś ma taka wiedzę tu na forum....jeżeli tak to proszę o odpowiedż,pozdrawiam

Własnie na dniach dostałem kolejną porcję dokumentów z Deutsche Rentenversicherung. Piszą mi, że juz mam zaliczone 3 miesiące z poprzedniego roku i zostało mi d przepracowania 57 miesięcy. Odliczając tegoroczne 5, zostało mi juz tylko 52 miesiące i będzie niemiecka emerytura. Przy moich zarobkach i minimalnym okresie zatrudnienia / 5 lat/ to może być około 300 EUR. Niby niewiele, ale zawsze to coś.
Oczywiście mowa o zatrudnieniu na umowe o pracę. Nie wiem, jak to jest przy Gewerbe. 
30 maja 2013 21:25
ania37

zaznaczam,że nie znam odpowiedzi.....
 
ale tak logicznie-jeśli po 5 latach pracy w Niemczech należała by się emerytura,to dlaczego tyle starszych 'dam niemieckich' nie ma swojej emerytury tylko ma ja po zmarłym mężu?
 
dlaczego w całej Europie zostały zrównane wieki emerytalne?
 
w Niemczech na emeryture można przejść w wieku 67 lat ;)

Prawo do emerytury w Niemczech nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w wypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ustawowy wiek przejścia na emeryturę zostanie podniesiony z 65 na 67 lat. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.
Emeryturę w wieku 60 lat mogą otrzymać osoby, które wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy lub opiekuńczą i mogą wykazać się odpowiednio długim stażem pracy.
Wysokość emerytury
Do otrzymania emerytury w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.
Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.
Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Co oznacza, że emeryci mają prawo dorabiania do swoich świadczeń.
Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-zagraniczne/276586,Kto-ma-prawo-do-emerytury-za-prace-w-Niemczech.html#ixzz2Uo0uQhUi
30 maja 2013 21:25
Najniższa niemiecka emerytura jest i tak większa od polskiej po 25 latach pracy.
Ja mam 2o lat składkowych i ostatnio przyszło mi pismo z ZUS-u informujące mnie,że na dzień dzisiejszy moja emerytura wyniosłaby UWAGA 197 pln! Nic tylko cieszyć się i czekać na starość
30 maja 2013 21:28
Ivanilia-dać taką emeryturę jakiemuś posłowi i niech przeżyje miesiąc:)
30 maja 2013 21:30 / 2 osobom podoba się ten post
Dlatego według mnie warto myśleć już teraz co zrobimy, gdy nie będziemy  mogli pracować w D. jako opiekunowie. Czyli gromadzić jakiś kapitał, cokolwiek przez to rozumiemy. Dla ludzi przed 40tką problem emerytury wydaje się odległy, jednak dla tych 5o+ już nie.
30 maja 2013 21:39
misiekFfm

Własnie na dniach dostałem kolejną porcję dokumentów z Deutsche Rentenversicherung. Piszą mi, że juz mam zaliczone 3 miesiące z poprzedniego roku i zostało mi d przepracowania 57 miesięcy. Odliczając tegoroczne 5, zostało mi juz tylko 52 miesiące i będzie niemiecka emerytura. Przy moich zarobkach i minimalnym okresie zatrudnienia / 5 lat/ to może być około 300 EUR. Niby niewiele, ale zawsze to coś.
Oczywiście mowa o zatrudnieniu na umowe o pracę. Nie wiem, jak to jest przy Gewerbe. 

Misiek... niby po pieciu latach pracy w Niemczech masz prawo do renty... pytanie tylko czy ja otrzymasz... i obniz kwote do 200€ a nie 300€... Spojrzalam na Twoj wiek... czeka Cie wiec duzo... duzo lat pracy i jak osiagniesz 600-700 € renty... to bedziesz do szczesliwcow nalezal... czy nie lepiej /podpowiada jeden z obeznanych w temacie/ nie nadwyrezac sie i otrzymywac socjalna rente-zapomoge... ktora bedzie wynosila tyle co Twoja przyszla renta... a co z polska renta... mowia... zeby przenosic ze ZUS i to jak najszybciej do niemieckiego ubezpieczyciela... bo ZUS sie wali i za dwa lata beda tylko piekne budynki do wynajecia staly....  
Mam obecnie 60 lat i przepracowanych 11 w Niemczech - czeka mnie jeszcze 5 lat.... mezczyzna w moim wieku pracuje 2 lata dluzej... renty tutejsze naprawde nie powalaja z nog... tym bardziej... ze moje nalezaly przez pierwsze lata do minimalnych od kilku lat do nieco wyzszych ale i tak nie pozwalajacych o marzeniu Miska... moja bedzie wynosila dokladnie 644 € o ile przepracuje nastepne 5 lat... smutna perspektywa... dlatego tez proponuje comiesieczna dobrowolna dlugoterminowa wplate... to bedzie realna szansa na godne zycie... tak mysle...
30 maja 2013 21:43
I to co wpłacamy w PL na OFE też nigdy nie zobaczymy!Ostatnio Sąd Najwyższy uznał,że te pieniądze należą do państwa a nie do tych co je wpłacają!!!!!!!   ZUS ma się bdb Kika i jeszcze długo bedzie istniał!!!!Wspomnisz moje słowa-już oni nie na darmo te marmurowe pałace stawiaja!
30 maja 2013 21:45
Żeby niemiecką emeryturę otrzymać trzeba osiągnąć najpierw wiek emerytalny,ale wystarczy przepracować 5 lat na niemieckiej umowie o pracę,a po osiągnięciu wieku emerytalnego dostaje się emeryturę powiedzmy w wysokości 300e.
Jeżeli obywatel Polski w Polsce ma również jakiś staż pracy ,po osiągnięciu wieku emerytalnego ( 67 lat) otrzyma polską emeryturę,powiedzmy 300 zł.
Kiedyś czytałam artykuł w necie na ten temat,jak znajdę to wkleję.
30 maja 2013 21:46
ania37

Prawo do emerytury w Niemczech nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w wypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ustawowy wiek przejścia na emeryturę zostanie podniesiony z 65 na 67 lat. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.
Emeryturę w wieku 60 lat mogą otrzymać osoby, które wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy lub opiekuńczą i mogą wykazać się odpowiednio długim stażem pracy.
Wysokość emerytury
Do otrzymania emerytury w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.
Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.
Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Co oznacza, że emeryci mają prawo dorabiania do swoich świadczeń.
Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-zagraniczne/276586,Kto-ma-prawo-do-emerytury-za-prace-w-Niemczech.html#ixzz2Uo0uQhUi

No to masz odpowiedź.
Ja akurat jestem w grupie, która może otrzymać emeryturę w wieku 60 lat, więc po przepracowaniu 5 lat jeszcze rok poczekam, aż zaczną mi ją wypłacać /jak wytrzymam;-)/.
Kobiety, o których piszesz, maja wybór. Jeżeli pracowała, ale emerytura po mężu jest korzystniejsza, to ją pobiera. jezeli nie pracowała, to dostaje ją po meżu z urzędu. Jezeli pracuje nadal, to i tak otrzymuje cząstke emerytury po zmarłym mężu /wiem to z pierwszej ręki/.