Bezpieczna praca w wakacje

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej - około 20% Polaków nie wie, co zrobić, by wyjazd za granicę w celach zarobkowych był bezpieczny. 11 czerwca br. ruszyła kampania “Bezpieczna praca w wakacje”.

Celem kampanii było zwrócenie uwagi na zjawisko współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi oraz uświadamianie osób chcących podjąć pracę za granicą, w kwestii problemów i niebezpieczeństw, które mogą ich napotkać.

Kampania opierała się na nietypowym projekcie, który składał się z dwóch etapów.

Pierwszy etap obejmował eksperyment, w którym sprawdzono świadomość zagrożenia handlem ludźmi wśród osób zainteresowanych pracą opiekunki osób starszych w Niemczech. Na podstawie zebranych danych na stronie kampanii bezpieczny-wyjazd.eu został opublikowany krótki raport oraz „Nie bądź ofiarą!”- przewodnik  po bezpiecznej pracy w wakacje.
Publikacjom towarzyszy quiz, który w przewrotny sposób umożliwia sprawdzenie poziomu wiedzy z zagrożenia handlem ludźmi.

Zbigniew szuka opiekunek

Specjalnie na potrzeby kampanii została stworzona fikcyjna postać Zbigniewa oraz ogłoszenie z nieprawdziwą ofertą  pracy dla opiekuna osób starszych w Niemczech. Zbigniew to tak naprawdę oszust, którego celem jest pozyskanie pracowników na czarno. W tym celu stworzył i opublikował anons na 17 portalach ogłoszeniowych.
Oferta zawierała najbardziej powszechne wskaźniki, znamionujące nieuczciwego pracodawcę:

  • Podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi;
  • Brak wymagań co do doświadczenia;
  • Niewielki zakres obowiązków;
  • Podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania;
  • Praca „od zaraz”;
  • Brak pełnych informacji o pracodawcy.

28 maja na 17 popularnych wśród opiekunek portalach z ofertami pracy Zbigniew opublikował fikcyjne ogłoszenie. Anons był widoczny tylko 14 dni.
Od pierwszego dnia skrzynka Zbigniewa została zasypana mailami!
Przeciętny zwrot na pojedyncze ogłoszenie o pracę w tej branży to kilkanaście-kilkadziesiąt zgłoszeń. Jednak na skrzynkę Zbigniewa w ciągu dwóch tygodni spłynęło blisko 200 odpowiedzi!

Efekty eksperymentu:

178 zgłoszeń od osób zainteresowanych podjęciem pracy aż 97% aplikujących to kobiety, 18% osób pracowało już za granicą, tylko 16% chętnych poprosiło o dodatkowe informacje, 12% aplikujących wyraziło chęć pracy od zaraz, 10% kandydatów nie znało zupełnie języka niemieckiego, 6% zgłoszeń zawierało pełne dane osobowe takie jak: datę urodzenia, adres zamieszkania.

Zbigniew górą?

Wnioski - tylko czterem osobom fikcyjne ogłoszenie wydało się podejrzane, co zaznaczyły w przesłanej wiadomości. Mimo to, również tych czworo zdecydowało się zgłosić chęć podjęcia zatrudnienia za granicą.
Ponadto 18% chętnych, miało do czynienia z ofertami i warunkami pracy i pomimo znajomości realiów, zaaplikowało na ogłoszenie. 18 osób wysyłając zgłoszenie było pewnych, że poradzi sobie z opieką nad obcokrajowcem pomimo nieznajomości języka. 12% osób było gotowych do wyjazdu od zaraz co sugeruje, że mogłyby zgodzić się na podpisanie ewentualnej umowy dopiero w Niemczech.

W ramach kampanii „Bezpieczna praca w wakacje” zostały udostępnione materiały, które pomagają nie zostać ofiarą. Na stronie projektu www.bezpieczny-wyjazd.eu można znaleźć m.in.:

  • Przewodnik „Nie bądź ofiarą” z przydatnymi informacjami nt. bezpiecznej pracy za granicą w wakacje, wskazówki jak rozpoznać podejrzane ogłoszenie oraz nieuczciwego pracodawcę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.
  • Quiz z przewrotnymi pytaniami, który w nieco humorystycznej formie porusza bardzo poważny temat współczesnego niewolnictwa
  • Infografiki i materiały nt. handlu ludźmi, bezpieczeństwa pracy i zagrożeń w pracy wakacyjnej
  • Poradnik „Bezpieczna praca za granicą”, z kompleksowymi wskazówkami i poradami o pracy poza Polską (gdzie zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa). Poradnik dostępny jest w formie elektronicznej oraz drukowanej, wysyłanej pocztą bezpłatnie.

Informacja prasowa od: bezpieczny-wyjazd.eu

26 czerwca 2014 17:14
Podpowiedź do qUIZU-zaznaczyć można więcej niż jedna odp.:)Wyszło mi ,że mną raczej nikt nie pohandluje:):):):)
26 czerwca 2014 17:48 / 1 osobie podoba się ten post
A mi napisali: oj, nie jest dobrze... Sik!
26 czerwca 2014 19:28 / 1 osobie podoba się ten post
U mnie 6 poprawnych odpowiedzi na 8. Wygląda na to, ze Isaura ze mnie chyba nie będzie.
26 czerwca 2014 22:22 / 1 osobie podoba się ten post
A mi napisali po rozwiązaniu : Czapki z głów .. Miałam 9 punktów
26 czerwca 2014 22:28
gdzie jest ten quiz
26 czerwca 2014 22:29
26 czerwca 2014 22:30
www.bezpieczny-wyjazd.eu